Tady začali s nápadem studentské firmy už v loňském roce. "Dělali jsme zájezdy, například před Vánocemi do Vídně nebo na hory a další skupina pak organizovala studentský ples. V letošním roce jsme na to navázali a záměr je stále stejný. Využít v praxi to, co se učí v učebnicích," řekl učitel Jaroslav Mihal, který studentům v podnikání pomáhá a zároveň je koordinátorem tříletého projektu Úspěšní mladí podnikatelé, na který škola získala grant z Evropské unie. Plynule tak navázala na to, co už dělala loni.

Jedním z těch, kdo se zapojil do studentského podnikání už loni, je i Dan Špruček. "Šel jsem tam kvůli tomu, abych se naučil podnikatelské základy. Teorii už máme v hodinách, ale šlo o to, abych se naučil praxi. Loni jsme například dělali maškarní bál, museli jsme sehnat místo, kde se bude pořádat, ale i sponzory. A právě sponzoring byl jednou z těch těžších věcí. Nakonec se to ale docela vydařilo," řekl student čtvrtého ročníku, kterého čeká maturita, a proto se podnikání už nemůže tolik věnovat.

K nápadům, které žáci měli, patřil třeba antikvariát, second hand nebo cestovní kancelář, která se mezi žáky ujala. "Snažíme se zachovat reálnost a nemůžeme si dovolit prodělávat. Žáci mají podnikatelský záměr a musí zjistit, jestli jejich podnikání bude úspěšné. Takže si musí nejprve udělat marketingový průzkum, jestli má smysl do toho jít. A pak zjišťují i další věci," pokračoval učitel. Denisa Benešová je studentkou druhého ročníku a zároveň je manažerkou studentské cestovní agentury. "Mám na starosti organizování zájezdů a mým úkolem byl i zájezd do předvánoční Vídně. Mám sestavený tým, který mi pomáhá. A baví mě to," řekla dívka. Nejen o klasické zájezdy je mezi studenty zájem. Teď se například připravuje i vzdělávací víkendový zájezd, kde by se studenti i jejich přátelé měli učit angličtinu a ekonomii.

Studenty podnikání baví a někteří dokonce uvažují i o tom, že by po skončení školy mohli začít opravdu podnikat. "Hodně mě baví cestovní agentura a lákalo by mě nabízet neobvyklé zájezdy. Třeba outdoorové, sjíždění divoké řeky nebo lezení po skalách," dodala Markéta Malá, která se také podílí na studentském podnikání.