Více receptů tipů a rad najdete na www.vseovareni.cz

Zatněte tipec klasice všech klasik. Ano, tradice má něco do sebe, ale ruku na srdce, baví nás to stále?

Někdo má své k smrti oblíbené druhy, někdo se bojí experimentovat, jiný má naučenou přípravu několika běžných kousků, kterou provede v potu tváře každoročně na poslední chvíli před ,,Ježíškem''.

Proč ale přes rok zkoušíme mušle svatého Jakuba, krvavý steak či polévku z mořského ďasa, když o Vánocích nejsme schopni s naším konzervatismem pohnout?

Zbavme se stresu, není nic, co o Vánocích musíme je jen na nás, kolik inspirace do pečení vložíme! Meze se nekladou.

První krok k ulehčení naší psychice v období Vánoc může být nákup hotového holého cukroví. Základní druhy zakoupíte kdekoliv (mně se dokonce osvědčuje sousedka, která je na mateřské), a můžete jen ,,slíznout smetanu'' v podobě zábavného zdobení. Ti statečnější pak napečou základy sami a hurá do toho.

VYZKOUŠEJTE



Kávová poleva




Třené vanilkové cukroví

Štětec či namáčení

Před každým zdobením, kdy chceme, aby nám na cukroví drželo, si samozřejmě připravíme polevu, a to zastudena (citronovou, pomerančovou, rumovou, bílkovou, kakaovou nebo třeba kávovou), anebo zatepla (čokoládová máslová poleva, vařená cukrová poleva, poleva z karobu).

Polevu nanášíme na celou plochu cukroví, zdobíme části štětečkem, anebo v ní cukroví namáčíme. Klasikou pro zdobení jsou vlašská ořechová jádra, ale své místo nacházejí již i arašídy, pistácie, pekanové a para ořechy.

Všechny uvedené je třeba odslupkovat (nemáme-li je již odslupkované), proprat, profoukat v sítku kvůli eventuálním zbylým nečistotám a rovnoměrně rozprostřít na plech nejoriginálněji a s minimálním úsilím navíc budou působit ořechy pražené.

Mandle vypadají na cukroví moc pěkně celé, půlené, nakrájené na hoblinky i tyčinky. Ale můžeme si s jejich vzhledem ještě víc pohrát.

Mandle lze třeba zajímavě namáčet do poloviny délky v čokoládě, jen je třeba počkat dostatečně dlouho, dokud čokoláda před zdobením nezatuhne. Proslazené ovoce (sušené, kandované) je také výborným pomocníkem ve tvorbě originálních a zajímavých kousků.

Lze z nich nasekat drť, proužky, vytvarovat kostičky či kuličky… Použít lze také pomerančovou kůru, hrušky, třešně, brusinky, datle, fíky apod.

Z proslazené pomerančové kůry nebo dýně lze nakrájet pásky jako základní materiál a z těch pomocí malých vykrajovátek či ostrého nože vykrajovat obrazce čtverečky, srdíčka, kolečka, záleží jen na zručnosti a fantazii.

ADÉLA HENDRICHOVÁ

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
17. prosince bude našim tématem poslední vánoční zvonění aneb cukroví za pět minut dvanáct - tedy rychlá příprava vánočního cukroví