Zřejmě proto, že moderní tlakové hrnce jsou díky integrovaným pojistkám naprosto bezpečné.

V dnešní uspěchané době většinou nezbývá na vaření mnoho času. Proto rádi uvítáme pomocníka, který vaření výrazně zkrátí a navíc je velmi šetrný k upravovaným potravinám.

Trocha z historie

Vynálezcem tlakového hrnce byl v sedmnáctém století Francouz Denis Papin. Přestože velmi usiloval o rozšíření hrnce do běžných domácností, byl používán především v chemických laboratořích a masově se v něm začalo vařit až ve dvacátém století.

Tlakový hrnec je hermeticky uzavřená nádoba. Zatímco při atmosférickém tlaku dosahuje voda varu při 100 ºC, při vyšším tlaku dosáhne teploty až 130 ºC.

Potraviny jsou uvařeny rychleji a zachovají si více živin. Ve srovnání s běžným vařením je příprava pokrmů v tlakovém hrnci přibližně o sedmdesát procent rychlejší.

Jak správně vybírat

Vyberte si dostatečně velký hrnec šitý na míru vaší domácnosti a obvyklému počtu strávníků. Hrnec by měl být vyroben z ušlechtilé oceli, měl by mít vrstvené (sendvičové) dno a být vybaven bezpečnostním ventilem a tavnou pojistkou.

Informujte se také, na jaké typy varných desek ho lze používat a zda je vhodný pro tu vaši. Některé modely jsou vybavené teploměrem a tlakoměrem, což můžeme využít pro vaření při přesně určené teplotě.

Koření může ucpat ventil

Pokud má být vaření naprosto bezpečné, je nutné dodržovat několik zásad. Především respektujte rysku, která určuje maximální hladinu jeho naplnění, najdete ji na vnitřní stěně hrnce.

Pokud hrnec rysku nemá, plňte ho pevnými potravinami do půlky, tekutinami do dvou třetin obsahu. Dobře o hrnec pečujte a udržujte ho v čistotě. Věnujte pozornost zejména pojistným ventilům, které se mohou v některých případech ucpat.

Proto se například nedoporučuje používat při vaření v tlakovém hrnci drcené koření a bylinky, které mohou snadno vniknout do ventilu. Funkčnost pojistných ventilů prověřte před každým vařením.

Více receptů najdete na: www.vseovareni.cz

Hovězí vývar veverka

Příprava: 40–50 min

Doba vaření: dvě hodiny

Připravujeme pro: 4 osoby

Potřebujeme:
hovězí veverku nebo oháňku, čtyři kusy morkové kosti, 200 g hovězích jater, jeden kus hovězích ledvinek, 100 g sleziny, dvě rovné polévkové lžíce másla, 2 dcl dezertního vína, jedna cibule, jeden celer, dva kusy nasekané petržele, dvě mrkve, 100 g čerstvých žampionů, dva bobkové listy, deset kuliček pepře, sůl, deset kuliček nového koření, drcený kmín

Postup:
Hovězí veverku nebo oháňku přesekneme na menší kousky, vložíme do tlakového hrnce, zalijeme vodou, osolíme, opepříme, přidáme pokrájenou cibuli a pozvolna vaříme asi hodinu. Po hodině hrnec otevřeme, přilijeme vodu, přidáme játra, ledvinu a slezinu, kořenovou zeleninu, bobkový list a nové koření, uvedeme znovu do varu a pozvolna již bez poklice vaříme asi hodinu. Oháňku a maso vyndáme, maso obereme z kostí, pokrájíme a vrátíme do polévky. Mezitím na másle osmahneme pokrájené žampiony, osolíme je a mírně okmínujeme a dusíme, až se tekutina, kterou pustily, vydusí. Osmahlé houby přidáme do polévky. Vaříme ještě asi 10 minut, pak dochutíme vínem, povaříme a ochutíme. Přidáme petrželku.

Valašská bašta

Příprava: 10–15 min

Doba vaření: 20–30 min

Připravujeme pro: 4 osoby

Potřebujeme:
200 g uzeného masa, 200 g paprikové klobásy, deset brambor, půl kila kysaného zelí, špetku soli, špetku pepře, 10 g grilovacího koření, tři stroužky česneku, tři polévkové lžíce slunečnicového oleje, 100 g anglické slaniny

Postup:
Do tlakového hrnce dáme olej a vyložíme plátky anglické slaniny. Na ně dáme vrstvu syrových brambor nakrájených na kolečka, osolíme, opepříme, posypeme grilovacím kořením, na drobno nakrájeným česnekem a pak položíme vrstvu koleček pikantní klobásy. Na ni pak poklademe vrstvu uzeného masa nakrájeného na větší kousky. Déle pokračujeme zase vrstvou brambor a tak vše opakujeme až do 3/4 objemu tlakového hrnce. Nahoru pak rozprostřeme sáček kysaného zelí, které neproplachujeme! Nakonec zalijeme asi dvěma dcl studené vody, tlakový hrnec zavřeme víkem a vaříme asi 20–30 minut. Poté hrnec otevřeme, vyzkoušíme, zda jsou brambory měkké, a můžeme jíst.

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
28. května se věnujeme skladování bylinek a koření.