Spousta receptů, zajímavostí, tipů na www.vseovareni.cz

Složení vajec

Žloutek je obrovským zdrojem vitaminu D, který je nezbytný pro tvorbu vápníku. Ale také je zdrojem cholesterolu, takže je pro spoustu lidí v dnešní době nepřítelem. Dnes se však žloutky dají nahradit sušeným produktem.

Bílek, jak už z názvu plyne, obsahuje veliké množství bílkovin, které se však šleháním uvolňují. Bílky se hojně používají při držení diety, kdy se třikrát denně konzumují vařené. Tato dieta je dost drastická, ale asi funguje. Používají ji modelky a herecké hvězdy po celém světě.

Skořápky se liší různým zabarvením. Pověry o tom, že bílá vejce jsou kvalitnější než hnědá, není pravda. Hnědá mají pevnější skořápku. Ale není vejce jako vejce, a tak se o některých druzích zmíníme více.

Vejce musí být od výrobce až po prodej konečnému spotřebiteli uchovávána v suchu, chráněna před sluncem a skladována a přepravována v chladu při nekolísavé teplotě prostředí nejvýše +18 °C.

Správně skladované vejce by mělo být dobře použitelné i po 28 dnech. Čerstvá vejce lze prodávat nejpozději sedm dnů před uplynutím data minimální trvanlivosti.

Jaký je rozdíl v kvalitě standardních a BIO vajec? Rozdíl je v kvalitě skořápky a zdravotní nezávadnosti. Vejce BIO jsou více zašpiněná a mají častěji poškozenou skořápku. Důvodem je chov na podestýlce a častější snáška vajec mimo snášková hnízda.

Z pohledu složení vejce se u BIO vyskytuje více masových skvrn, které jsou důsledkem stresu např. z predátorů ve výběhu. BIO vejce mají nižší obsah cholesterolu.

Jak poznáme čerstvá vejce?

Čerstvost vajec poznáme podle výšky vzduchové bubliny na tupém konci vejce. Čím je vejce starší, tím je bublina větší a vejce lehčí. Sami si můžete udělat jednoduchý test: Vejce ponoříme do vody.

Vejce zůstane u dna vejce je čerstvé

Vejce plave uprostřed vejce je starší

Vejce plave na hladině vejce je staré, je vhodné na pečení

Vejce, která používáme na vaření, by měla mít pokojovou teplotu, to je důležité. Když jsou vejce studená, mohou nám snadněji prasknout, což způsobí právě velký rozdíl teploty.

Proto pokud máme vejce v ledničce, tak je před vařením včas vyjmeme nebo můžeme použít jedno opatření.

Když se vejce zahřeje, tak se vzduch uvnitř skořápky začne roztahovat a jeho větší tlak může skořápku roztrhnout. Tomu zabráníme, když vajíčko na širším konci propíchneme špendlíkem.

Prasknutí vajíček se dá zabránit ještě jinak. Na jejich vaření si vezmeme menší rendlík nebo kastrůlek, do kterého se vejce přesně vejdou a nebudou se v něm moci při vaření pohybovat.

Při nákupu vizuálně zkontrolujte obal, zda nebyl potřísněný od vaječného obsahu a zda jsou skořápky neporušené. Zkontrolujte datum trvanlivosti.

Způsoby vaření vajec

Metoda studené vody

vejce dáváme do vody studené. Vody dáme dost, asi tak jeden centimetr nad vajíčka. Pak dáme rendlík na silný plamen a přivedeme studenou vodu k varu. V této chvíli ztlumíme plamen, aby voda jen probublávala.

Vejce naměkko žloutek jemný a ještě tekutý, čas vaření 2-3 minuty.

Vejce nahniličko bílek tuhý a žloutek polotuhý, čas varu 4 minuty.

Vejce natvrdo čas varu 7 minut.

Metoda horké vody

je proti výše uvedeným nebezpečím odolná a spočívá v tom, že vejce vkládáme do vařící vody. Na to je potřeba, abychom měli kastrůlek plný vařící vody, vajíčka do něj vložíme a pak ihned nastavíme minutku.

Vajíčka vaříme přesně jednu minutu, pak plamen vypneme, hrnec přiklopíme a vejce necháme v horké vodě dojít:

6 minut pokud je chceme naměkko

7 minut když mají být nahniličko

10 minut natvrdo

Je to naprosto zaručené a tato metoda má ještě další výhodu. Vajíčka se nevaří moc dlouho, takže do sebe v bublající vodě nenarážejí.

Loupání vajec

Nejlepší je loupat vejce pod tekoucí studenou vodou. Začneme na širším konci, pustíme si vodu, která nám spláchne úlomky skořápky, jež by mohly na vajíčku zůstat.

Na širším konci je ta zmíněná vzduchová bublina a tedy je tam trochu víc místa a lépe se dostaneme pod skořápku.