Největší problém zpravidla představuje vykostění drůbeže. Mnoho lidí si s celým kuřetem neví rady.

Máme pro vás návod, jak zpracovat kuře co nejekonomičtěji, aby nic nepřišlo nazmar. Je spousta receptů, ve kterých se setkáváme s vykostěním kuřete nebo jiné drůbeže, ale málokdo ví, jak na to.

Zbavte kuře kostí

Jak nejlépe a nejrychleji oddělit maso od kosti?

Kuře položíme na záda, prsíčky nahoru. Nakrojíme podél prsní kosti a hrudníku a postupně oddělujeme maso od kosti nahoru ke kloubům křídel a dolů ke kloubům stehen.

Pracujte opatrně, ať ho nepotrháte. Stehenní klouby vykloubíme, vyjmeme z nich kost postupným obnažováním a okrajováním masa.

Vymkneme také klouby křídel, ta odřízneme a vykostíme maso na prsou. Kostru pak opatrně oddělíme od masa a od kůže.

Z takto připraveného kuřete pak můžeme vytvářet různé rolády. Kuře můžeme i vykostit po jednotlivých částech, které zpracujeme různým způsobem.

Prsa jsou čistá svalovina a nemají na sobě tuk, zvláště když je upravujeme bez kůže. Proto se hodí především na minutky, rychlé zpracování na pánvi, protože při pečení by se mohla vysušit.

Do trouby se naopak hodí maso ze stehen, dají se z něj také připravit řízky v trojobalu. Ze stehen budou šťavnatější než z prsou, ale budou zároveň také tučnější.

Kuřecí skelet pak využijete při přípravě vývaru. Pokud si nehlídáte kalorie, kostru i zeleninu opečte a až pak je zalijte vodou. Tento krok vývaru zajistí plnější chuť i barvu.

Více receptů a rad na serveru: www.vseovareni.cz

Recept na silný a chutný kuřecí vývar

Potřebujeme:
1 kg kuřecích skeletů, kuřecí ořez, cibule, mrkev, stonek řapíkatého celeru, petržel, bylinky (libeček, šalvěj, tymián, petržel) černý pepř, nové koření, dva bobkové listy, sůl

Postup:
Z masa odřežeme tuk, ten použijeme třeba na roládu či paštiku.

Troubu předehřejeme na 220 stupňů, kosti a zeleninu dáme na plech, osolíme hrubou solí a pečeme do zezlátnutí.

Kosti dáme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Výpek na plechu zalijeme trochou horké vody a uvolníme připečené kousky. Nalijeme do hrnce k základu, přidáme koření a zeleninu.

Postavíme na plotnu a velmi zvolna zahříváme. Pěnu sbíráme lžící. Vaříme několik hodin za občasného dolévání vodou.

Vývar přecedíme přes síto, ubrousek nebo ho scedíme a zavaříme do něj bílky. Nachytají nečistoty, pak je vyhodíme.

Z tohoto základu můžeme udělat i dvojitý vývar, tzv. consomé. Scezený vývar zchladíme a uchováme. Můžeme ho i varem redukovat a pak zamrazit nebo zavařit do sklenic.

Šťavnatá prsa v marinádě

Potřebujeme: kuřecí prso s kůží, stroužek česneku, šťáva z citronu, tymián, olivový olej, 100 ml suchého bílého vína

Postup: Z oleje, citronové šťávy a tymiánu uděláme marinádu. Kuřecí prso omyjeme a osušíme. Vcelku ho vložíme do připravené marinády. V žádném případě ho nerozklepáváme ani nekrájíme. Rovněž neodstraňujeme kůži, protože ta zabrání spálení kuřete.

Marinádu setřeme, maso osolíme a opepříme a ze všech stran zprudka opečeme – nejlépe na grilu. Poté vložíme do trouby rozpálené na 180 °C přibližně na 8–12 minut dle velikosti prsou. Lehce podlijeme vínem a dopečeme.

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
7. května zde zjistíte, jak poznat kvalitní maso.