Lidé tak stále více dávají přednost přírodním potravinám.

Přesto Kamila Báťková, když se se svým manželem hlásila do soutěže Podnikavá hlava s domácími bylinkovými sirupy, nečekala úspěch.

„Překvapilo mě, že jsme se dostali do finále. Manžel je nekonečný optimista, ten věřil, že zvítězíme. Já si rozhodně jistá nebyla, ale nakonec se podařilo a máme velikou radost," usmívá se spokojená vítězka prestižní soutěže pro začínající podnikatele.

Kamila Báťková pochází z jižní Moravy a odjakživa měla blízký vztah k přírodě. Zahrádka, práce na poli a pěstování všeho možného ji bavily. Dlouhá léta vyráběla přírodní produkty z vlastní zahrádky.

„Poté, co jsem se přestěhovala do Olomouce, přišla možnost, aby naše rodinné poklady ochutnali další lidé z jiného koutu Moravy. Setkali jsme se s velikým zájmem," popisuje Kamila počátek svých podnikatelských snah.

V čem spočívá její vítězný projekt?

„Vyrábíme bylinkové sirupy z bylin, které si sami pěstujeme, bez jakýchkoli chemikálií. Letos vyrábíme šest druhů k přímému užití i k přípravě teplých a studených nápojů," vysvětluje vítězka.

Dotyčnými bylinami jsou meduňka, šalvěj, kopřiva, máta, květy bezu a květy pampelišky.

Olomoucko si Kamila zamilovala a rozhodně chce zůstat a podnikat.

„Chceme se podílet na rozvoji regionu Haná, který máme rádi, manžel odtud také pochází. Do budoucna bychom chtěli, aby naše produkty získaly značku Regionální potravina a další regionální označení," líčí.

Soutěž výrazně ovlivnila život většiny účastníků. Pro mladou podnikatelku znamenal tento úspěch obrovský posun.

„Navázali jsme první obchodní vztahy, vyšperkovali produkt, udělali webové stránky a teď intenzivně pracujeme na vybudování nové výrobny ve středu Olomouce. Snažíme se stále učit a rozvíjet," líčí nadšeně své rozvíjející se podnikání.

A co by vítězka vzkázala všem, kteří váhají se do soutěže přihlásit?

„Je to velký adrenalin a zábava. Získáte nové kontakty, potkáte spoustu lidí, kteří vás mohou inspirovat. A pro ty, kteří stále váhají, nedávno jsem slyšela jeden zajímavý citát: Jdi za svým štěstím dřív, než tě využije někdo k tomu svému," uzavírá Kamila Báťková, podnikavá hlava 2012. (kap)