V současné době platí, že sjednat si firmu na postavení domu nebo jen oprav a rekonstrukcí je problém. Mnoho živnostníků má na několik měsíců dopředupráci jistou. „Letos je toho opravdu hodně. Zabýváme se pokrývačskými, klempířskými, tesařskými a zednickými pracemi a rozhodně si nestěžujeme. Jde o novostavby i rekonstrukce. Hodilo by se nyní i více zaměstnanců. Pokud by někdo chtěl využít našich služeb, bude si muset určitě počkat přes dva měsíce,“ řekl Věroslav Pravda, technik Stavební obchodníspolečnosti Maděrka.

Pochopitelně závisí i na velikosti firmy. „Kdo dělá velkou akci, tak si musí najímat i další živnostníky, formou podávek. Zima byla mírná a tak velké firmy nemusely zastavovat rozdělanou práci. My jsme například v únoru dělali zateplení fasády, což se nikdy nedělalo. Sice je teď hodně práce a zimabyla příznivá, ale přesto záleží na šikovnosti firmy, jak si sežene zakázky,“ popsal situaci ze svého pohledu majitel menší stavební firmy Jaroslav Vaško.

Problém s hledáním vhodné firmy má i Radka Hošková ze Zábřežska. „Chceme si nechat na zahradě postavit větší pergolu a posezení. Najít ale volné řemeslníky není jednoduché. Všichni jsou na dlouhou dobu obsazení a jediná šance, jak někoho sehnat, je snad jen přes známé. Měli jsme se začít starat určitě dříve, klidně už na konci ledna. Ale tehdy jsem nepočítala s tím, že budou všichni tak zaneprázdnění. Zatím to vypadá, že se do stavby pustíme s manželem sami. Ale to moc riskovat nechceme, jelikož by nám to spadlo na hlavu.“