Důvodem je vysoká poptávka po výrobcích a náročná doprava zboží z České republiky, která se firmě nevyplatí. Společnost Presbeton v současné době vlastní výrobní závody v Bystrovanech na Olomoucku a v Drahotuších na Hranicku.

Na trh dodává přes tři a půl tisíce druhů výrobků, nejčastěji jde o zámkovou dlažbu a betonové prvky na stavbu plotů, opěrných zídek, schodišť a zahradních staveb. „Zájem o zboží neustále roste nejen v tuzemsku, ale i na Slovensku, Ukrajině a v Bělorusku. Naše výrobky dodáváme už i tam. Jsou však poměrně těžké a jejich cenu hodně prodražuje manipulace a doprava. Je pro nás výhodnější přestěhovat část výroby přímo tam,“ uvedl spolumajitel firmy Mirko Spurný.

Nový výrobní závod vyroste během dvou let nedaleko Užhorodu na Ukrajině. Investice přesáhne padesát milionů korun. „S nákupem pozemků na výstavbu nové haly počítáme už příští rok. Přemístíme do ní technologie přímo z továrny v Bystrovanech. Na Ukrajině budeme vyrábět betonové tvarovky na stavbu plotů. Počítáme s přibližně dvaceti zaměstnanci,“ popsal plány firmy Spurný.

Během zimních měsíců hodlá společnost Presbeton modernizovat také závod v Bystrovanech u Olomouce. Za přibližně 150 milionů korun nakoupí nové plně automatické výrobní linky a dosavadní poloautomatické stroje přesune na Ukrajinu. „Olomoučtí zaměstnanci kvůli tomu o práci rozhodně nepřijdou. Budeme je potřebovat právě pro manipulaci, skladování zboží a dopravu výrobků k zákazníkům. Tím, že přejdeme na plně automatizovaný, provoz navýšíme výrobu až o třicet procent,“ dodal Spurný.

Česká společnost Presbeton zaměstnává 200 lidí, tržby celé skupiny v letošním roce dosáhnou přibližně jedné miliardy korun. Letos v létě se firma stala zakládajícím členem Českého svazu betonářů, který sdružuje výrobce betonových stavebních prvků pro venkovní architekturu v České republice.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika