„Budoucí živnostníci již také nepotřebují doklad o bezdlužnosti, kterým dříve prokazovali, že nemají žádné nedoplatky na daních nebo pojistném,“ řekl Jaromír Hlavinka, vedoucí obecního živnostenského úřadu v Litovli.

Tímto krokem politici odstranili nerovnost mezi fyzickou a právnickou osobou, která danou povinnost neměla.

„Další usnadnění vstupu do podnikání se připravuje s novelou živnostenského zákona, která míří do parlamentu a měla by platit od 1. srpna příštího roku,“ vysvětluje Jaromír Hlavinka.

Nahradí škola praxi?


Novou změnu přivítají zájemci o řemeslné živnosti. Podle nového zákona již nemusí po ukončení školy sbírat několik let praxe – stačí potvrzení o absolvování a vyučení v dané profesi.

„Otázkou však je, jestli je dnes školství na takové úrovni, aby připravilo mladé lidi na vstup do podnikatelského života – jestli škola dokáže nahradit praxi. Na druhou stranu je však dobré, že pokud absolventi řemeslných oborů neseženou po škole pracovní místo, mohou dělat pro někoho na fakturu, tedy na sebe,“ vyjádřil se Jaromír Hlavinka.

Odpadlo i nepříjemné papírování. „Pro některé začínající podnikatele bylo velkou překážkou. Je dobře, že je vyřizování jednodušší,“ dodal Hlavinka.

Ze statistických zjištění vyplývá, že jak počet podnikatelů mírně roste.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika