Na každou z nich je přitom potřeba nový dokument, což stojí další a další peníze. V budoucnu by se to ale mělo změnit. Zavádí se totiž pouze jedna volná živnost namísto nynějších sto pětadvaceti.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto novelu navrhlo z důvodu zjednodušení zákona. Novela výrazně usnadňuje vstup do podnikání, redukuje povinnou praxi a šetří peníze, které podnikatelé musejí vydat na správní poplatky. Jeho platnost, s ohledem na délku legislativního procesu, očekáváme od 1.července příštího roku,“ uvedl z ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík.

Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky novinky vítá. „Vítáme každý krok. Poslední novela je dost výrazná a měla by podnikatelské prostředí zlepšit,“ uvedl místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Vladimír Tajzler.

Méně papírování, ušetření peněz na poplatcích a zjednodušení povinné praxe. To jsou jen některé z novinek novely živnostenského zákona, jejíž návrh už prošel vládou, která ho schválila.

„Nově se zavádí jediná volná živnost s osmdesáti obory s tím, že podnikatel pouze oznámí obor činnosti, který bude v rámci této živnosti vykonávat. K podnikání v rámci volné živnosti tedy již nebude potřebovat několik živnostenských oprávnění a nebude muset platit poplatek za každý obor své činnosti,“ řekl Vitík.

V novele se mluví i o tom, že by se měl živnostenský list, jako doklad o podnikání, zrušit. Nahradí jej výpis ze živnostenského rejstříku. „Velkou změnou je to, že se nebude vydávat živnostenský list ani koncesní listina. Mělo by to být tak, že bude výpis z živnostenského rejstříku, který bude obsahovat veškeré činnosti, které podnikatel vlastní. Když si ohlásí další živnost a bude mít x živnostenských listů, tak při ohlášení nové živnosti mu vyjede živnostenský rejstřík. Živnostenská oprávnění, která mají podnikatelé doposud, jim ale dál budou platit,“ uvedl vedoucí živnostenského odboru Krajského úřadu Olomouckého kraje František Pivoda.

„Vnímáme to pozitivně, protože jsme tady pro podnikatele. Jsou to změny, které by to podnikatelům měly zjednodušit,“ dodal. Další novinkou je i upravení povinné praxe. „Pokud má začínající podnikatel v daném oboru ukončené vzdělání, nebude muset prokazovat odbornou praxi.

V případě vzdělání v příbuzném oboru nebo absolvování rekvalifikace je nutná praxe snížena na jeden rok. Ti, kteří nemají potřebné vzdělání v oboru a doloží praxi šest let, mohou také bez problémů podnikat,“ dodal Matyáš Vitík.

Hlavní body novely živnostenského zákona:


- Bude zavedena pouze jedna volná živnost namísto dosavadních 125. Seznam 622 vymezení předmětu činnosti bude zredukován na 80.
- Štíhlejší bude také jednotný registrační formulář, který musí zájemce o vstup do podnikání vyplnit. Z dosavadních 21 stran zbyly 2, které postačují k tomu, aby úřady získaly všechny potřebné informace.
- Podnikatelé ušetří odhadem 63 procent stávajících správních poplatků, což představuje 125 mil. Kč.
- Ruší se místní příslušnost živnostenských úřadů. Mezi úřady tak vznikne konkurence. Profitovat z ní budou podnikatelé. Podnikatel bude moci vyřídit své záležitosti na jakémkoli živnostenském úřadu, čímž ušetří náklady spojené s dopravou.
- Podnikatelé budou povinni hlásit pouze ty změny údajů, které si živnostenský úřad nebude schopen zjistit ze zdrojů státní správy, z obchodního rejstříku a výhledově z evidence obyvatel.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika