Genetici z olomoucké společnosti s názvem Genexone umějí v krátké době vyhodnotit, jak je to s vašimi dispozicemi k obezitě.

„U nás sice neurčíme přesnou diagnózu ani postup léčení našich klientů, ale pomocí palety genetických vyšetření můžeme zjistit, jaké mají dispozice k tomu, aby se stali obézními,“ vysvětluje olomoucký molekulární genetik Radek Vodička.

„Vzorek DNA od klienta získáváme stěrem z dutiny ústní. Ve slinách je ukryta informace, jaká je genetická zátěž sklonu k obezitě u konkrétního člověka,“ doplňuje svého kolegu odborný lékař Štěpán Machač.

Klient, který se dozví, že je u něj relativně vysoké riziko vzniku obezity, dostane doporučení, jak s informací naložit a co dělat proti nepříznivému trendu.

V případě prokázání genetické zátěže je možné vyšetřit i rodinné příslušníky a včas zahájit preventivní opatření.

„Umíme například zjistit, zda klient má vrozený sklon k přejídání, anebo naopak problémy s pohybovou aktivitou,“ dodává genetik Vodička.

„Tušil jsem, že vyšetření u mě ukáže vysoké riziko vzniku obezity. V naší rodině je to poměrně běžný jev. Ale je pravda, že teprve když jsem uviděl výsledky a měl to takzvaně černé na bílém, začal jsem s tím něco dělat. Doposud se na mě obezita výrazně neprojevila. Původně jsem chtěl výsledky využít zejména jako alibi pro partnerku, že za to mírné nabírání váhy vlastně nemůžu, že je to v genech,“ usmívá se Marek Vanžura, jeden z prvních klientů centra Genexone, který vyšetření absolvoval.

„Ale po konzultaci s odborníky jsem raději preventivně změnil jídelníček a denní návyky. A mám z toho přinejmenším dobrý pocit, doufám, že vydržím aspoň do konce léta,“ dodal spokojený klient.

Olomoučtí genetici, kteří sídlí v nové jižní tribuně fotbalového stadionu Sigmy, však neurčují jen predispozice k obezitě.

„Kromě určování otcovství nebo prenatální diagnostiky umíme i sestavit v současnosti velmi populární mapu genetického původu. Z DNA klienta zjistíme, z jaké oblasti zeměkoule pocházeli jeho dávní předkové a příbuzní. Nakolik má v sobě slovanské, židovské, germánské nebo třeba cikánské geny,“ říká Štěpán Machač.

Podle jeho slov není olomoucká laboratoř jedinou v republice, která podobná vyšetření provádí.

„Ale určitě jsme z nejlevnějších. Nastavili jsme ceny tak, aby si vyšetření mohl dovolit téměř každý,“ uzavírá člen týmu genetiků. (aga)