Od začátku hospodářské krize, kdy Češi ve velkém objevili investiční kovy, se sběratelství stává téměř národním koníčkem.

Orientovat se ovšem přestává být snadné, a tak se stále více sběratelů specializuje. Některé zajímají historická témata, jiní sbírají mince s náměty sportovními nebo třeba technickými.

Speciální sortou a sběratelskou lahůdkou jsou pak mince, které se do Evropy dostávají z exotických zemí.

Originalita a vynikající zpracování

Co mají společného tichomořské ostrovy Tuvalu, Palau nebo třeba africký Kamerun? Všechny tyto Evropě tak vzdálené země jsou významnými producenty numismatiky.

Sběratele, ale i ty, kdož jen hledají originální dárek, oslovují jejich produkty nápaditostí, která často nezná hranic.

„Tyto pamětní mince nejen, že pocházejí z exotických zemí, ale ony často i exoticky vypadají. Jejich kvalita je přitom na velmi vysoké úrovni,“ říká Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika, která má výsadní postavení mezi dodavateli numismatiky na český trh.

Perly z Palau a 3D motýl z Kamerunu

V pestré nabídce společnosti nechybí například stříbrné mince, v nichž jsou zasazeny pravé perly, jiné jsou ozdobeny třpytivými šperkovými krystaly světoznámého výrobce.

Mezi opravdovou zvláštnost, kterou nejspíš ocení nejen sběratelé, ale i milovníci přírody, patří kolorovaná mince Papillons Exotiques 3D z Kamerunu, na jejímž povrchu je připevněna napodobenina vzácného motýla.

Pro celý svět bylo těchto zvláštních exemplářů vyrobeno pouhého dva a půl tisíce.

Je libo minci s vůní? Nic není nemožné

Fantazie tvůrců z exotických zemí jde ale ještě dál. Zřejmě se inspirovali známým pořekadlem, že „peníze nesmrdí“ a rozhodli se jej ještě poněkud vylepšit.

Existence unikátních voňavých stříbrných pětidolarovek by k takovému vysvětlení mohla svádět.

„Jedná se o jemně parfémované mince ze série Scent of Paradise, tedy vůně ráje. Vydala je ostrovní republika Palau,“ upřesnil Tomanec.

Mezi velmi působivé patří i mince z africké země Togo, jež jsou věnovány ochraně zvířat, žijících volně v savanách černého kontinentu. Jejich vyobrazení je opět vyvedeno v barvě.

Koníček nebo investice? Obojí

Tento druh mincí je podle prodejců často přitažlivé spíše pro mladé sběratele, lidi se sklony k cestování nebo milovníky přírody. Oblíbené jsou též jako netradiční dárky.

„Mince z exotických zemí některé domácí konzervativní sběratele opravdu oslovit nemusí. Jsou ale bezesporu vzhledově atraktivní, razí se v limitovaných sériích a z vysoce kvalitního stříbra. K hodnotě numismatické se tak samozřejmě přidává i hodnota samotného vzácného kovu. Sběratelství tedy představuje nejen hezký koníček, ale i zajímavou investici,“ uvedl Jaroslav Tomanec.

Jak s úsměvem dodal, z vlastní zkušenosti ví, že pro mnohé sběratele jejich kolekce představují takový zdroj potěšení, že by je stejně neprodali.

Pamětní mince a medaile ze všech koutů světa si můžete prohlédnout na stránkách www.Zlate-Mince.cz