Kdy by se měly páry začít zajímat o návštěvu odborníka na neplodnost?
Počet párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou, za posledních 10 let výrazně stoupl. V současné době je neplodných 20 -25% párů. Uvádí se, že za neplodnost páru je zodpovědný ve 40% muž a ve 40% žena. U 20% párů je neplodnost kombinací faktorů obou partnerů.
O neplodnosti hovoříme, pokud pár neotěhotní po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Po takové době by již pár měl vyhledat specializované pracoviště.
Co je nejčastěji příčinou problémů s otěhotněním?
Příčinou jsou bezpochyby civilizační faktory jako je životní styl, životní prostředí, stres, kouření, špatné stravovací návyky, roli hrají také nemoci prodělané v dětství a tendence odkládat plánování rodiny do vyššího věku. Zatímco v 70. letech minulého století byly prvorodičkami ženy ve věku nad 20 let, současný průměrný věk provorodiček je nad hranicí 30 let.
Na co by se měl pár připravit před první návštěvou kliniky?
Samotné léčbě předchází velmi podrobná diagnostika. V návaznosti na výsledky pak lékař navrhne nejvhodnější léčebnou metodu. Při léčbě zpravidla postupujeme od metod jednoduchých (intrauterninní inseminace) k metodám náročnějším (IVF, ICSI, PICSI..) s výjimkou případů, kdy je diagnostikována těžší patologie ve výsledku spermiogramu nebo neprůchodnost vejcovodů, případně je vyšší věk ženy a muže.
Dá se říci, zda je léčba neplodnosti „snazší" u muže či ženy?
Nelze konstatovat, že léčba neplodnosti muže je jednodušší než u ženy a naopak.
V případech zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí úprava životního stylu (omezit kouření a pití alkoholu, omezit nadměrnou fyzickou zátěž, zařadit do stravy vitamínové doplňky, např. Reproman). Je třeba si přitom uvědomit, že výsledný efekt na kvalitu spermií se může projevit až za tři měsíce (přibližná doba zrání spermií). Pokud je muži diagnostikována příčina neplodnosti může být zahájena hormonální, antibiotická nebo chirurgická léčba. Nejsou-li v ejakulátu přítomny spermie (azoospermie), je možné pokusit se o získání spermií chirurgickým odběrem (MESA/TESE). V těch případech, kde se příčinu poruchy nepodaří nalézt, nebo tam, kde není možno ji léčit, máme k dispozici několik moderních metod asistované reprodukce. Oplodnění vajíčka mikromanipulačními metodami (ICSI,PICSI) pomůže vyřešit problém tam, kde je příčinou zhoršená kvalita semene (nízký počet spermií anebo jejich špatná pohyblivost).
Léčba neplodnosti u ženy se odvíjí od zjištěné příčiny, někdy postačí jednoduchá hormonální stimulace vaječníků, která vede k vyvolání ovulace, jindy musí lékař přistoupit k technikám asistované reprodukce (např. inseminace, umělé oplodnění).
Jak dlouho obvykle trvá celý proces diagnostiky a léčby neplodných párů, od první návštěvy po úspěšné otěhotnění?
Každý pár může mít jinou kombinaci příčin a faktorů neplodnosti, a proto také vyšetřovací i léčebné postupy se budou u různých párů lišit. Dle výsledků základních klinických a laboratorních vyšetření jsou pak individuálně doporučena další specializovaná laboratorní vyšetření.
Podle našich statistik lze zkonstatovat, že 95% párů, které se rozhodnou léčit svoji neplodnost, otěhotní nejpozději do tří let.
Jak velkou roli při neplodnosti hraje věk partnerů? Přibývá párů s potížemi?
Věk, zejména u ženy, hraje zásadní roli. Je prokázáno, že po 35. roce se snižuje ovariální rezerva vaječníků, se kterou je spojená zhoršující se kvalita vajíček. Ženám, které chtějí zjistit, jaká je jejich plodnost, nebo které odkládají mateřství na pozdější dobu nabízíme vyšetření AMH (Anti-Müllerian Hormone), které určí kapacitu ovarií a prognosticky zhodnotí fertilitu v daném čase.
Jak často přistupují ke zmražení vajíček mladé ženy, které si chtějí zajistit plodnost v pozdějším věku? U koho se zmrazení vajíček vyplatí a kdy je zbytečné?
Do povědomí se stále více dostává pojem „Social Freezing" , který označuje preventivní zamražení mužských nebo ženských pohlavních buněk za účelem pozdějšího využití. Např. až bude pro ženu či muže vhodnější doba pro založení rodiny, ale z důvodu vyššího věku či zhoršení zdravotního stavu mohou hrozit komplikace s plodností. Social Freezing je reakcí na to, že ženy i muži si uvědomují, že zajištění vlastních pohlavních buněk je pojistkou pro zajištění vlastního potomka v budoucnosti.
Naše klinika zavedla jako jedno z prvních IVF pracovišť v ČR do klinické praxe metodiku vitrifikace oocytů (rychlého mražení vajíček). Umožňuje kryokonzervaci (zamražení a uchování pro budoucí použití) oocytů, což dosavadní technologie tzv. pomalého mražení neumožňovala. Metoda vitrifikace je nejčastěji využívána v případě hrozícího selhání funkce vaječníků. Vitrifikace oocytů nabízí naději na budoucí otěhotnění také ženám, kterým hrozí ztráta plodnosti z důvodu onkologické léčby. V neposlední řadě mohou tuto metodu využít právě ženy v reprodukčním věku, které nemají partnera a obávají se, že v době, kdy partnera mít budou, bude jejich plodnost snížena či ženy, které neplánují bezprostředně otěhotnět a z důvodů studia nebo zaměstnání odkládají termín početí.
Své pohlavní buňky si mohou zamrazit a uchovat k pozdějšímu využití také muži. I u nich mohou být důvody různé – plánovaná onkologická léčba, snaha o zachování plodnosti, hrozící ztráta plodnosti z důvodu rizikového pracovního prostředí, aj. Vzhledem k tomu, že i na naší klinice jsme v poslední době vypozorovali vyšší zájem o zamražení pohlavních buněk, vybudovali jsme vlastní kryobanku s kapacitou 80.000 dávek.
Kdy se přistupuje k léčbě pomocí IVF?
V případech, kdy se páru nedaří otěhotnět, často pomůže zmírnit životní tempo, upravit stravovací návyky, přestat kouřit či začít sportovat. Pokud problém s početím páru trvá více než rok, měl by tuto skutečnost společně řešit, před problémem nezavírat dveře, protože ze své praxe víme, že plodnost představuje pro vztah obrovský komunikační problém a zátěž. Na naší klinice klademe důraz na osobní a diskrétní přístup, snažíme se zmírnit u páru počáteční rozpaky, strach a nejistotu z léčby a vyvinout maximální úsilí, aby léčba byla úspěšná.
Naše klinika se nejen výsledky, ale i vybavením právem řadí mezi nejmodernější centra asistované reprodukce ve světě. Naše laboratoř je neustále inovována a je vybavena nejmodernější dostupnou technologií v oboru. Mezi poslední přístroje, které jsme na naši kliniku pořídili, byl mj. v pořadí již druhý EmbryoScope nebo dynamický laser OCTAX NaviLase pro asistovanou reprodukci. Tyto inovace technologií výrazně zvyšují šanci našich pacientek na otěhotnění a donošení vlastního zdravého potomka.
Komerční prezentace