„Snažím se práci udělat poctivě a kvalitně, nechat si ji slušně zaplatit, ale nikdy neokrádat, byť je to dnes moderní. Spokojený zákazník je totiž pro řemeslníka nejlepší reklama,“ říká Drábek.

Kusy kamene se pod jeho rukama mění v úhledná díla, která slouží svému účelu i stovky let.

Oslovili jsme jej proto, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana olomouckého regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt. Ten kameníku Drábkovi rozhodně nechybí.

Největší odměnou po dobře vykonané práci je pro něj pohled na hotové dílo, které pod jeho rukama doslova ožije.

Kameníka Drábka jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?

„Dávám nadstandardní záruku. Obyčejně je záruční doba 24 měsíců, já dávám 60,“ skromně uvádí kameník.

Pan Drábek dělá řemeslo po svém, ostatní kameníky nebere jako konkurenci, ale jako své kolegy.

„Když je opravdu kvalitní konkurence, poctivý řemeslník, tak proč bych na něj měl plivat. Sám bych si tím škodil před lidmi, kdybych hanil kvalitně odvedenou práci. Snažím se držet v nižší cenové kategorii,“ zmiňuje své zásady Antonín Drábek.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?

,,Po práci se nejraději schovám někde do klidu a sochám si různá díla. Ne pro obživu, ale pro radost. A tak jsem svému bratrovi k narozeninám vysochal, menší, asi půltunový parní válec, svojí sestře zase ozdobnou kamennou botu na zahradu a vše nejčastěji s úsměvem. Když se usmíváte, tak naštvete ty, kteří se vám snaží podrazit nohy. A s úsměvem jde práce vždycky o něco lépe,“ uzavírá, jak jinak než s úsměvem na tváři, spokojený kameník z Tršic u Olomouce. (stp)