Podle předsedy představenstva Sigmy Group Milana Šimonovského jde o vážené ocenění, které potvrzuje správnost nasměrované cesty a může lutínské firmě pomoci dále se rozvíjet. Nejen o dopadu ocenění Skokan roku hovořil Milan Šimonovský pro Deník.

Čím je pro vás osobně, pro Sigmu Group, takové ocenění přínosné?

Každé ocenění firmy potěší. Co je pro nás však důležité, je abychom uměli tuto cenu využít v marketingu a použili ji ke zviditelnění firmy. Chceme, aby nás lidé znali nejen jako podporovatele olomouckého fotbalu, ale také jako úspěšnou strojírenskou firmu.

Díky čemu či díky jakým zakázkám se vám podařilo dostat se na domácí podnikatelskou špičku?

Jedná se o několik klíčových zakázek pro energetiku. V České republice jde o výstavbu elektráren Ledvice, Prunéřov a Tušimice, na Slovensku dostavujeme jadernou elektrárnu Mochovce. V Rusku plníme rozsáhlé dodávky pro program výstavby tamních jaderných elektráren.

Věříte, že se vám díky takovému ocenění otevřou nové domácí či zahraniční trhy?

Toto ocenění zřejmě nebude mít bezprostřední vliv na otevření nových trhů, ovšem slušná tvorba zisku v posledních letech nám umožňuje investovat jak do marketingu na nových trzích, tak i do technického rozvoje.

V jaké oblasti se tedy nyní Sigma Group nejvíce rozvíjí a kde má největší zakázky?

Kromě již zmíněné dostavby jaderné elektrárny Mochovce se jedná o dodávky pro hutní kombináty Acerol Mittal v Ostravě a US Steel v Košicích.

Považujete podporu státu v oblasti vědy, výzkumu a inovací za efektivní? Využívá Sigma Group a. s. fondy pro podporu technologického rozvoje?

Sigma Group dlouhodobě využívá podpory státu v oblasti technického rozvoje, do něhož ročně investujeme kolem 65 milionů korun. Necelou třetinu z této částky tvoří státní dotace. Z uvedeného je zřejmé, že se jedná o vysoký podíl. Ten Sigmě pomáhá udržovat si postavení na světových trzích v ostrém konkurenčním boji.

Jaké výhody a nevýhody přináší podnikání v rozsáhlém průmyslovém areálu v Lutíně a jak se vám jej daří rozvíjet?

Za výhodu bych především označil, že díky velkému počtu podnikajících firem v areálu, se jej podařilo výrazným způsobem modernizovat. Jen naše firma investovala v posledních pěti letech do infrastruktury areálu téměř třicet milionů korun. To, že je v areálu tolik firem, však občas paradoxně znamená i nevýhodu, jelikož ne všechny společnosti se snaží úměrně podílet na nákladech, které jejich podnikání v areálu přináší. Například nedávno jsme zavedli výkonové poplatky za užívání vnitřních komunikací a z 29 firem v areálu tři z nich toto neakceptují, přestože se jedná o pobočky velkých nadnárodních koncernů, které v areálu investovaly stovky milionů korun. (kzr)