Konkrétně si něco řekneme o jazyku HTML. Několik užitečných rad na toto téma opět poskytl Ing. Jan Ksiazkiewicz z uherskohradišťské společnosti INF, s. r. o., která se vývojem softwaru a poskytováním internetových služeb zabývá již téměř 15 let.
Pro tvorbu webových stránek je možno využít spoustu různých editorů. Důležité však je, aby výstup, který z těchto editorů poté obdržíme, respektoval standardní HTML kód.

Kód napsaný v tomto jazyce jsou potom internetové prohlížeče schopny zpracovat a zobrazit uživateli jako webovou stránku s různým formátováním, odkazy a obrázky. U složitějších stránek může být tento jazyk ještě doplněn o různá rozšíření, jako například javascript, který řeší jednoduché programování v rámci webové stránky, nebo CSS styl, díky kterému se předpřipraví šablona celého portálu a grafický design jednotlivých stránek se již automaticky přizpůsobí této předpřipravené šabloně.

Jedná se o takzvaný značkovací jazyk, což znamená, že jeho pomocí označujeme části textu, hodnoty a další informace pomocí speciálních značek, které prohlížeči jednoznačně sdělí, co má s takto označeným textem udělat. Tyto značky se nazývají tagy.
Pro vytvoření webových stránek lze použít textový editor, třeba jen Poznámkový blok, který je součástí Windows, nebo textové editory vyvinuté přímo pro programování webových stránek jako například PS Pad.

Tímto způsobem však píšete HTML kód přímo – tudíž je nezbytně nutná dobrá znalost programování v HTML kódu. Pro méně zdatné programátory je k dispozici velké množství takzvaných WYSIWYG editorů, ve kterých se webové stránky programují podobně, jako v aplikaci Word, kdy programátor okamžitě vidí, jak bude jeho výsledná stránka vypadat.

Jakmile máte vytvořenou stránku, kliknete na vygenerování HTML kódu, a pokud takto vytvořený kód podstrčíte internetovému prohlížeči, měla by se vám zobrazit totožná stránka, jakou jste si v editoru navrhli. Velmi podobný postup, avšak ještě mnohem jednodušší, používá i náš redakční systém iRes.

Po založení nové stránky se v jednoduchém editoru zobrazí náhled stránky tak, jak jej uvidí návštěvníci webových stránek. Uživatel změní, co potřebuje, a jakmile klikne na tlačítko ULOŽIT, v ten okamžik se změněné stránky začnou zobrazovat na webu.
Pro naše čtenáře jsme připravili jednoduchou ukázku na adrese: http://infnet.net/htmlcss.aspx
V příštím čísle čtenáře blíže seznámíme s dynamickými stránkami a způsoby zobrazování dynamických informací.

Pro Deník připravil Jan Ksiazkiewicz, INF, s.r.o. Uherské Hradiště