Otázky na toto téma jsme položili Ing. Janu Ksiazkiewiczi z uherskohradišťské společnosti INF, s. r. o., která se vývojem a tvorbou softwaru zabývá již téměř 15 let.
Co musím udělat pro to, aby se informace, které chci zveřejnit, začaly na internetu zobrazovat?
Pokud chci na internet umístit jakýkoliv text, nepotřebuji k tomu mnoho. Stačí mít tento text, popřípadě obrázky a další grafické prvky převedené do kódu, kterému jednotlivé internetové prohlížeče rozumějí a umějí jej zobrazit. Jedná se v tom nejjednodušším případě o takzvaný HTML kód, o kterém si podrobněji řekneme v některém z příštích dílů.
Dále potřebujeme počítač připojený k internetu, na němž je spuštěný program, který se nazývá webserver. Většina těchto programů je k dispozici zdarma, jako součást operačního systému běžných počítačů. Pak již stačí jenom do aplikace webového serveru nahrát připravený HTML kód a v ten okamžik jsou informace, které jsme uživatelům internetu chtěli sdělit, všem přístupné.
Znamená to, že bych mohl webové stránky publikovat i ze svého domácího počítače?
Samozřejmě, pokud má počítač přímou konektivitu do internetu, můžete jej bez problémů použít jako webový server. V praxi se toto řešení však moc nepoužívá. Jednak by musel váš počítač stále běžet, aby byly vaše informace pořád dostupné. Také rychlost domácích linek většinou bývá pro publikování webových stránek nedostatečná. Potom by stačilo třeba jen deset uživatelů, aby vaši domácí internetovou linku úplně zahltili.
V praxi se pro publikování internetových prezentací používají velmi výkonné servery umístěné v takzvaných hostingových centrech. Zde jsou počítače při stálé teplotě a vlhkosti připojeny většinou přímo k páteřním datovým linkám mnohosetnásobně rychleji než domácí počítač. Díky tomu se může v jednom okamžiku na stejný obsah stránek dívat i několik tisíc návštěvníků současně.
Pokud chcete publikovat například vlastní stránky, můžete si na některém z těchto serverů pronajmout jenom prostor pro umístění webové prezentace. Této službě se říká webhosting a umožňuje, aby na jednom webovém serveru mělo své stránky umístěno i několik desítek různých uživatelů. Webhosting je výhodný pro drobné klienty, kteří jsou schopni si své stránky naprogramovat do HTML kódu a nechtějí se starat o konfiguraci aktualizace ani další práce spojené s provozem webového serveru. Někteří poskytovatelé webhostingu nabízí k této službě i další podpůrné nástroje, pomocí kterých svým zákazníkům zjednoduší práci při tvorbě a správě webových prezentací.
I naše společnost nabízí našim klientům např. redakční systém iRes, který byl vyvinut pro interaktivní práci běžných uživatelů při tvorbě stránek. O redakčních systémech si povíme podrobněji v některém z dalších dílů.
Někde jsem slyšel informaci o freehostingu, můžete našim čtenářům popsat, v čem je jeho podstata a jaké nabízí výhody?
Výhodou freehostingu je vlastně jenom jeho cena, neboť je nabízen zcela zdarma. Není to ale zase tak jednoduché. Pokud si své stránky umístíte do freehostingu, automaticky se do všech přidají odkazy na reklamu, kterou z nich majitel nemůže odstranit.
Klidně se vám potom může stát, že na svých stránkách propagujete ubytování v penzionu a pod tím vším se objeví reklama vaší konkurence nabízející stejné služby. Z toho důvodu například naše společnost freehosting nenabízí.
V současné době naše společnost INF, s. r. o. vlastní několik desítek serverů připojených přímo k páteřní internetové lince, z nichž je většina vyhrazena pro naše zákazníky, kterým zde běží jejich privátní aplikace, které pro ně z větší části vyvíjela naše společnost, a to přímo na míru. Zbytek serverů je pak určen pro webhosting a také mailhosting.
V příštím čísle našeho seriálu bychom si od webových stránek na chvíli „odskočili“ k internetové poště a řekli si něco o tom, jak funguje a jak ji efektivně využívat.
Pro Deník připravil Jan Ksiazkiewicz, INF, s.r.o. Uherské Hradiště