Zkušenosti ze Spojených států a z Evropy třeba z Nizozemska, abychom zůstali na Starém kontinentě, hovoří jasně. Inkubátory výrazně snižují riziko zániku začínajících firem z 80 na 20 procent po prvních pěti letech existence podniku. Projekt podnikatelského inkubátoru nalezneme také v Olomouci, kde jeho provozovatelem je Vědeckotechnický park při Univerzitě Palackého. Olomoucký podnikatelský inkubátor byl dokonce před nedávnem oceněn jako nejlepší v rámci udílení cen Podnikatelský projekt roku 2006.

Olomoucký podnikatelský inkubátor má za cíl vytvořit prostředí, které nabízí výhodné podmínky a podporu pro vznik a první dva až tři roky existence nově zakládaných (spin-off) firem. Jedná se o komplex služeb, který je zaměřený na začínající podnikatele a jeho snahou je jim pomoci v počáteční fázi existence. V praxi představuje podnikatelský inkubátor zařízení, do kterého může začínající podnikatel přijít s nápadem či záměrem a v inkubátoru získá základní informace o možných dotacích, financování nebo sestavování podnikatelského záměru. Cílem inkubátoru je například rozvoj inovačního podnikání nebo zvýšení konkurenceschopnosti podnikání v rámci olomouckého regionu.

Tento postup si vychvalují i podnikatelé, kteří využili možnosti Vědeckého inkubátoru fungujícího při ČVUT v Praze. Nám pomohl učinit důležité kroky v rozvoji naší firmy zejména prostřednictvím pravidelných seminářů a konzultací, propagační a medializační činností a komerčním kontaktem s ČVUT,“ uvedl zakladatel společnosti Quantasoft Milan Pašek.