Po dlouhých přípravách se do něj v září nastěhují první nájemci. Ti zde kromě kompletního zázemí najdou i poradenské služby zdarma. Schopní absolventi univerzity by tak nemuseli opouštět Olomouc. „Podnikatelský inkubátor je místo pro začínající firmy v progresivních odvětvích, jako jsou nanotechnologie, biotechnologie nebo informační technologie. Inkubátor pomáhá převést podnikatelský záměr či myšlenku, které jsou většinou pouze v hlavách svých tvůrců, do reálného podnikání,“ řekl šéf VTP Jiří Herinek.

Inkubátor svým klientům přináší dotované nájemné kancelářských prostor a poradenské služby zdarma. „Budova nabízí k pronájmu tisíc sto metrů čtverečních, devatenáct kanceláří a dva prostory pro malou výrobu. Pro začínající inovativní firmy nabízí inkubátor dotované nájemné, v prvním roce se slevou padesát procent, což je na olomoucké poměry velmi slušná cena,“ pokračoval ředitel. Vedle dotovaného nájmu je výhodou třeba i poskytnutí kancelářského vybavení.

V budově již sídlí Centrum aplikovaného výzkumu Univerzity Palackého. Od září k němu přibudou nově založené společnosti Nanomat a Můj multimarket a zhruba rok fungující Český nanotechnologický klastr. „Celkem máme zaplněno asi čtyřicet procent plochy podnikatelského inkubátoru a v dalším seriózním jednání jsou tři firmy,“ uvedl Herinek. Firmy zde mohou sídlit nejdéle tři roky.