Týdny Hubnutí běží dál svižným tempem. Po nedávném kontrolním měření se naši účastníci vrhli opět do víru sportovního šílenství.

Minulý týden byl nezvykle programově bohatý. Páteční společné setkání si desítka odvážných užila v tanečním rytmu. Tedy, nejednalo se o klasický tanec, ale o zumbu, o které se dnes dozvíme víc.

Po cvičení se všichni netradičně sešli v baru olomouckého Help fitness clubu, s úsměvy na tvářích utužovali nově vzniklá přátelství, a aby sportovně nezaháleli, uspořádali si turnaj v bowlingu.

Ještě více netradičně se pak sešli i v sobotu, kdy se s hůlkami proháněli po parku a trénovali základní techniky takzvaného Nordic walkingu.

Přebytečné kilogramy mizí a finální měření se rychle blíží. Kdo bude ve svém snažení nejúspěšnější? Zůstaňte s Deníkem a dozvíte se to jako první.

Pátečnímu setkání dominovala již zmíněná zumba s lektorkou Zuzanou Polesovou, která nám o ní řekla více.

„Zumba je taneční fitness cvičení inspirované latinskoamerickou hudbou. Vytváří tak dynamický, zábavný a účinný cvičební systém laicky řečeno, posilování tancem v rytmu mezinárodní muziky. V lekcích se kombinují rychlé a pomalé pohyby, které posilují a tvarují tělo stejným způsobem jako aerobní a fitness cvičení. Základní principy této aktivity napomáhají k co největšímu spalování kalorií, mají kladné účinky na kardiovaskulární systém a dobře posilují celé tělo,“ informuje o pozitivních vlivech na člověka lektorka.

Zumba - to je maskované cvičení

Jednoduché taneční kroky výborně formují hýždě, paže, trup, břicho a taky nejdůležitější sval lidského těla, kterým je srdce.

„Hodiny zumby rychle a snadno zvládnou jak tanečníci, tak i lidé bez tanečních zkušeností. Těch totiž u tohoto cvičení není potřeba. Na lekci zpravidla vzniká atmosféra podobná party, jež motivuje účastníky, kteří nejsou zvyklí cvičit, i ty, kteří se skupinových cvičení dříve účastnit nechtěli,“ doplňuje Zuzana Polesová.

Největší předností je podle ní to, že je zumba něco jako maskované cvičení. Účastníci se baví opravdu téměř jako na party a ani si neuvědomují, že při tom spalují přebytečné kalorie.

Další předností je, že přidat se může opravdu každý. Základní kroky jsou snadné a cvičit mohou lidé s jakoukoliv kondicí a v jakémkoliv věku.

„Zumba je tak snadná a zábavná, že ji lidé prostě chtějí dělat znovu a znovu. Čím častěji se účastní, tím lépe se cítí. Když se jejich tělo začne měnit, motivuje je to a vrací se zpět. Veřejnost se rychle naučí, že lekce jsou snadné, účinné a zábavné, takže se jich může účastnit opravdu každý,“ uzavírá lektorka.

Do parku na Nordic walking

Sobotní mlhavé počasí si účastníci zpříjemnili nezvyklou procházkou po parku s lektorkou Lenkou Kišovou. Mohlo se zdát, že se připravují na zimní běžkování, ale nebylo tomu tak.

„Nordic walking je chůze se speciálními holemi, která vznikla v Helsinkách roku 1988. Stalo se tak při významném závodě v běhu na lyžích, při kterém bohužel nenapadl sníh,“ vysvětluje Kišová.

V roce 1997 se při tomto sportu začalo využívat speciálních hůlek, čímž si tento sport vytvořil svoje specifické místo. Vývoj ještě významně podpořilo založení centra pro Nordic walking v Helsinkách, potažmo založení Mezinárodní asociace, která tuto novou disciplínu začala šířit do světa.

„Hlavní pozitivum oproti běžné chůzi je zapojení pohybu horních končetin, čímž se zvýši spotřeba kyslíku a tím i intenzita zátěže. V konečném důsledku se jedná o optimální kardio-trénink, což bylo cílem pro naše účastníky. Chtěli jsme jim ukázat i možnosti, které nejsou provozovány výhradně pod střechou fitcentra. Velmi důležitý je správný výběr holí. Potřeba jsou ty pro Nordic walking, které se však dají lehce zaměnit s trekovými. Důležitá je i správná technika chůze, bez které nedosáhnete správného a zdravého efektu. Velmi vhodná je konzultace s odborníkem,“ radí lektorka Lenka Kišová.

Zumba, Nordic walking a bowling naši účastníci se rozhodně nenudí. Aktivní způsob života spojený s pravidelným cvičením a zdravým jídelníčkem jim opravdu prospívá, o čemž jste se mohli přesvědčit v kontrolním měření minulý týden.

Celý projekt ještě rozhodně nekončí, čekají nás další zajímavé aktivity a pohledy do společného života všech deseti odvážných. To vše každý týden na stránkách Olomouckého deníku a na Rádiu Haná.

Jak se naší desítce daří hubnutí?
Co vše museli změnit a jak se s tím vypořádali?
Komu se v tvarování postavy daří nejlépe, kdo naopak dělá nejmenší pokroky?
ČTĚTE VŽDY VE ČTVRTEK V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ OLOMOUCKÉHO DENÍKU

Štěpán Janhuba