Sdružení cestovního ruchu tento trend cíleně podporuje; už popáté se zúčastní jednoho z největších východoevropských veletrhů cestovního ruchu, MITT Moskva.

Letos bude ruské turisty lákat na pivo, památky, krásu dívek, umělecké řemeslo a také na Cyrila s Metodějem.

Sdružení cestovního ruchu vstoupilo na obrovský ruský trh v roce 2009. Ve spolupráci s Olomouckým krajem a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu se prezentuje na specializovaných veletrzích pro touroperátory v Moskvě a Petrohradě.

Sdružení připravilo dvanáct poznávacích a pobytových programů, které mají inspirovat ruské cestovní kanceláře k návštěvě regionu.

„Připravované balíčky usnadňují cestovním kancelářím práci při sestavování svých poznávacích a pobytových programů v České republice," vysvětluje ředitelka sdružení Djamila Bekhedda.

Sdružení zároveň publikuje v odborných ruských médiích články o atraktivitách a novinkách v regionu.

Cyrilometodějské oslavy jako atrakce

Na střední Moravu láká ruské turisty několik stálic.

„Preferují Olomouc s památkou na seznamu UNESCO i s celou známou památkovou rezervací. Dále je zajímají hrady a zámky v regionu, zejména pak Bouzov," dodává Djamila Bekhedda s tím, že Rusové k nám jezdí nejčastěji od května do září, přičemž úplně nejvyšší návštěvnost vykazuje kupodivu měsíc září.

Letos bude sdružení od 19. března v Moskvě propagovat další ročníky výstavy Flora Olomouc, pivní festivaly, soutěže Miss Léto a Hefaiston a také jednu unikátní akci, oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a sv. Metoděje na Velkou Moravu.

Právě tyto oslavy mohou být dobrým lákadlem, protože cyrilometodějská tradice představuje naše kulturní pojítko s východoevropskou spiritualitou.

„Můžeme tak ukázat hostům z východu, že nejen Praha a Karlovy Vary si zaslouží jejich pozornost," doufá ředitelka Bekhedda.

Letos příjelo do kraje více cizinců než vloni

V roce 2012 přijelo do regionů Olomouckého kraje celkem 92 070 zahraničních turistů, což je o 7,2% více než v předchozím roce. Za zvýšenou návštěvnosti stojí právě rostoucí poptávka v Rusku.

V roce 2012 přijelo z této země rekordních 9 246 turistů s celkovým počtem přenocování 13 898 nocí.

Rusové se tak dostali na třetí příčku mezi zahraničními hosty v Olomouckém kraji (1. Německo, 2. Slovensko, 3. Rusko, 4. Polsko). V počtu přenocování zůstávají však na 4. místě za Polskem.

Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad.

Uvedené údaje ale nejsou zcela přesné, protože do statistického šetření se nezahrnují tranzitující návštěvníci, kteří si vybírají Olomouc jako zastávku při svých cestách do vzdálenějších destinací.

/PR/