„Naše společnost podepsala s firmou Resource Industries ze Spojených arabských emirátů kontrakt na výrobu dvou stovek vozidel na podvozcích Tatra,“ informovala v úterý zbrojovka ze strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group.

Nově uzavřený kontrakt umožní vyrobit a dodat na trh ve Spojených arabských emirátech na 200 vozidel s podvozky Tatra pro vojenské i civilní účely. Excalibur Army navíc v rámci kontraktu dodá vyprošťovací a odsunová vozidla Treva-30.

„Kontrakt navazuje na předchozí zakázku na dodávku pancéřovaných vozidel Patriot II,“ sdělil výrobce ze Šternberku.

Předseda vlády Petr Fiala píše vzkaz na zmodernizovaný tank T-72 při návštěvě výrobce armádní techniky Excalibur Army, 9. ledna 2023, Šternberk. Tanky jsou pro ukrajinskou armádu.
Tank ze Šternberka míří na pomoc Ukrajině se vzkazem českého premiéra

Obě firmy se zároveň dohodly na další spolupráci. Podepsaly „letter of authorization“, na jehož základě se arabská společnost stane držitelem exkluzivních práv na výrobu, distribuci a prezentaci vozidel na podvozcích Tatra Force pro Spojené arabské emiráty, včetně zajišťování servisních služeb a náhradních dílů.

Vozidla na podvozcích Tatra bude montovat ve vlastním výrobním podniku přímo v Emirátech a Excalibur Army bude pro tento provoz zajišťovat dodávky montážních sad a některých konstrukčních částí.

Stavba nové výrobní haly

Šternberské zbrojovce se daří. Firma, jejíž celkové tržby se meziročně zvýší několikanásobně, chystá rozšíření kapacit.

Kvůli rostoucí poptávce po vojenské technice investuje ve svém závodě zhruba 650 milionů korun do stavby další výrobní haly a instalace technologií. Investice má být dokončena příští rok. Za poslední dva roky navýšila továrna ve Šternberku počet zaměstnanců o 200 na 620.

První ostré střelby tanku Leopard 2A4 v tomto týdnu na Libavé.
VIDEO: Tankisté na Libavé "krotí" Leoparda

Firma nedávno získala zakázku na modernizaci bezmála stovky tanků T-72 z výzbroje několika států, kterou v rámci vojenské pomoci Ukrajině financují USA a Nizozemsko.

Ve Šternberku tyto staré tanky modernizovali pro ukrajinskou armádu i v minulém roce. Kromě T-72 vloni poslala zbrojovka na Ukrajinu bojová vozidla pěchoty, dělostřelecké systémy a raketomety.