Proto si představíme pár tipů na nápoje, které nám s tímto nesnadným úkolem pomohou.

Spoustu pokladů, jejichž konzumací se můžeme zbavit škodlivých usazenin a získat tolik potřebnou vitalitu, nabízí jarní příroda.

Stačí, když sesbíráme čerstvé výhonky léčivých rostlin, které jsou nabité vitaminy, minerály, enzymy a chlorofylem, který pročišťuje nejen dech, ale celé tělo.

Kromě obligátních pampelišek můžeme sbírat kopřivy, které jsou základní bylinou tradičních jarních očistných kúr s všestrannými schopnostmi.

Přidáme také trochu listů řebříčku, jež podporují metabolismus, sladkého posilujícího jetele či kyselého šťovíku.

Čerstvé listy jsou dobré do salátů i pro osvěžující jarní nálev, nejdokonalejší očistnou kúru ale poskytne, pokud si z nich připravíme zelený nápoj.

Jeho chuť můžeme upravovat podle množství přidávaných druhů bylinek nebo ji vylepšit ještě citronem a medem.

Jak si zelený nápoj plný jarní síly připravíte?.Hrst mladých lístků rostlin opláchneme, rozmixujeme s vodou a přelijeme do nekovové nádoby, aby účinné látky nebyly s kovem ve styku déle, než je nezbytně nutné.
.Směs můžeme nechat ještě čtvrt hodinky ustát, poté ji přecedíme a vypijeme.
.Listy kopřiv můžeme předem pomačkat a propláchnout teplou vodou, aby žahavá kyselina mravenčí, obsažená v křehounkých chlupech na povrchu listu, odtekla.

Ostropestřec na zdravá játra

Dalším lučním pokladem je Ostropestřec mariánský. Tato bylina je známá úžasnou schopností obnovit jaterní tkáň, i po poškození léky a podobně, navíc obsahuje množství prospěšných flavonoidů.

Léčivá jsou semena (plody), která se užívají celá, neboť většina důležitých látek se nachází těsně pod osemením.

Ostropestřec můžete i pěstovat (pochází ze středozemí, u nás občas zplaňuje), bodlákovité hlavice sbírat krátce před dozráním, usušit a plody vymlátit. Jsou však za přístupnou cenu k dostání i v lékárnách.

Užívejte nálev ze lžičky rozmělněných plodů na šálek vody dva až třikrát denně, nebo tři až čtyřikrát denně přímo čajovou lžičku prášku.

Řepa nebo ječmen

S detoxikací vám krom bylin pomůže i kořenová zelenina, obzvláště červená řepa. Šťáva z ní je skvělým a chutným detoxikačním prostředkem, podporuje metabolismus, působí na snižování hladiny cholesterolu i krevního cukru, posiluje nervovou soustavu.

Užívejte 100-200 g čerstvého kořeně či 0,4-0,6 l šťávy denně, dávky postupně zvyšujte.

Na nohy vám na jaře pomůže i šťáva z mladého ječmene, který je doslova vitamínovou minerální a antioxidační bombou. Negativem může být fakt, že má specifickou chuť, která je málokomu příjemná. Pokud ho ale smícháte s oblíbeným ovocným džusem, ani ho v nápoji nepoznáte a o vitamíny se přitom neošidíte!

Více receptů, tipů a nápadů na www.vseovareni.cz