Moderní dřevostavby si proto rychle podmaňují český stavební trh. Víte ale, jaké jsou výhody dřevostaveb a proč jsou skvělou investiční příležitostí?

Za oblíbeností dřevostaveb stojí souhrn mnoha faktorů, které jejich obyvatelům umožňují komfortní, zdravé a finančně nenáročné bydlení.

Dřevo, jakožto přírodní materiál nezatěžuje životní prostředí a vytváří příjemné a zdravé klima v interiéru.

Dřevostavby zároveň vynikají nízkými provozními náklady. Navíc oproti zděným domům jsou náklady na výstavbu dřevostavby o 5 až 15 % nižší.

Rychlá realizace montované dřevostavby

První z výhod dřevostaveb je samotná rychlost výstavby. Takový montovaný dům lze postavit během několika týdnů až měsíců.

Veškerá výstavba je prováděna suchou cestou, tudíž kromě základové desky se nepracuje s betonem, ani maltou. Díky tomu nemusí dům přes zimu vymrznout.

Chladné počasí, ani mráz zároveň neomezují výstavbu.

Rychlost realizace ovlivňuje samotný způsob výstavby. Tím je buď stavba nosné konstrukce a celého opláštění na místě, nebo realizace montované dřevostavby, která se skládá z předem připravených dílců.

Jednotlivé díly se připravují ve výrobních halách, kde jsou na přání zákazníka již osazeny okny, parapety nebo dokonce hrubou omítkou.

Montovaná dřevostavba je proto postavena doslova do několika málo dní.

Díky rychlé výstavbě se do montované dřevostavby můžete stěhovat už po 16 týdnech. Tím ušetříte především náklady za nájem, ve kterém byste v případě stavby zděného domu museli strávit minimálně jeden rok.

Nízkoenergetické dřevostavby na klíč sníží náklady za energie

Dalším ryze pozitivním faktorem dřevostaveb jsou nízké provozní náklady. A to především, pokud je dům postaven v nízkoenergetickém standardu. Oproti zděným domům lze na vytápění ušetřit několik tisíc ročně.

Úspor je dosaženo pomocí sendvičové konstrukce, která vyniká výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Stěny jsou navíc úzké a šetří obytný prostor.

Dřevo zároveň disponuje nižší akumulační schopností, než klasické zdivo. Tento faktor umožňuje rychlé vyhřátí domu, ale i jeho rychlejší vychladnutí. Dům je proto vhodné mírně temperovat, což umožní například velká okna orientovaná na jih.

S nižší tepelnou akumulací stěn nedochází k jejich zbytečnému vyhřívání, dříve se dosáhne optimální tepelné pohody, a proto lze dřevostavbu vytápět na mnoho nižší teploty.

Abyste dosáhli požadovaných energetických parametrů, je nejvýhodnější investovat do dřevostavby na klíč.

Jedině specializované stavební firmy totiž disponují know-how a znalostmi, které umožní postavit dům s nízkými provozními náklady a zdravým interiérovým mikroklimatem.

Přírodní materiál, který vydrží po dlouhá léta

Mnoho lidí odmítá dřevostavby z domnělého vzniku požárů. Strach bohužel pramení z neznalosti. Na stavbu dřevostaveb se používá masivní lepené dřevo nebo dřevotřískové desky, které obsahují pryskyřice a další látky zvyšující požární odolnost.

Používané dřevěné materiály zároveň odolávají dřevokazným organismům, houbám a plísním. Ty ostatně ke svému životu potřebují vlhkost.

Jsou-li dřevostavby na klíč postaveny kvalitně, správně izolovány od základů a vybaveny řízeným odvětráváním s rekuperací vzduchu, není v dřevostavbách s vlhkostí žádný problém.

Dřevo zároveň množství vlhkosti dovede částečně regulovat samo. Tím přispívá k optimálním podmínkám pro život.

K dřevu se pojí také dlouhá životnost, ve které se kvalitně postavené dřevostavby vyrovnají zděným domům.

Přibližná životnost dřevostaveb se udává v rozmezí 60 až 80 let.

Po skončení jejich životnosti je navíc veškerý materiál ekologicky odstranitelný a nezatěžuje životní prostředí.

Největší výhody dřevostaveb:

• rychlá výstavba
• optimální pořizovací cena
• nízké provozní náklady
• příjemné a zdravé prostředí pro bydlení
• odolnost vůči plísním a požárům
• dlouhá životnost
• ekologická likvidace stavebního materiálu po skončení životnosti