Novinářům to na cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2021 v Heroltovicích na Olomoucku řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Letos bylo v ČR vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo zlikvidováno v červnu.

"Získali jsme status země prosté ptačí chřipky, protože jsme veškerá ohniska zlikvidovali," uvedl Semerád.

OIE o svém rozhodnutí informovala české úřady v závěru srpna. První letošní ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji.

Postupně přibylo 37 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. V červnu byla ukončena mimořádná opatření v posledním letošním ohnisku v Mladé Boleslavi - Čejeticích.

Díky získání statusu země prosté ptačí chřipky by podle Semeráda měly postupně padnout obchodní bariéry, které zavedly některé země na import drůbeže a ptactva z České republiky.

Kvůli chřipce letos omezilo s ČR obchod 11 států mimo EU - Rusko, Tchajwan, Ukrajina, Bělorusko, Spojené arabské emiráty, Singapur, Hongkong, Filipíny, Mexiko, Kazachstán a Kuvajt. Dlouhodobě platí omezení ze strany Číny a Japonska.

SVS o rozhodnutí OIE informuje své zahraniční kolegy.

"Dochází k postupnému uvolňování a (čeští vývozci drůbeže a ptactva) se vrací na zahraniční trhy," uvedl Semerád, podle kterého ale v případě některých zemí bude obnova exportu z Česka kvůli jejich vlastním předpisům trvat i několik měsíců.

Veterináři a chovatelé podle Semeráda musí být nadále ve střehu, jelikož nebezpečí zavlečení ptačí chřipky zdaleka nepominulo.

"Za posledních 14 dní jsou hlášena nová ohniska z Holandska a dalších zemí. Ptačí chřipka se stále vyskytuje v populaci divokých ptáků, takže nebezpečí hrozí," upozornil Semerád.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé chovatelé na prohlášení ČR jako země prosté chřipky netrpělivě čekali.

"Velice to pomůže při exportu především násadových vajec do třetích zemí, kde u těchto chovatelů došlo k velkým ekonomickým ztrátám," uvedla.

Udělení statusu nemá zásadní význam pro firmu Vodňanská drůbež, která je největším zpracovatelem a dodavatelem drůbežího masa v ČR a jediným českým zpracovatelem kachen.

"Umožňuje vývoz výrobků do zemí mimo EU. Pro nás žádný zásadní význam nemá, protože se orientujeme především na český a středoevropský trh," odpověděl na dotaz ČTK Karel Hanzelka, mluvčí koncernu Agrofert, pod nějž firma spadá. Letošní výskyt ptačí chřipky v ČR firmu nijak zásadně neovlivnil.

Spotřebitelé mohou být podle Hanzelky bez obav.

"Máme uzavřené chovy kuřat, a proto nemůže dojít ke kontaktu s volně žijícími ptáky. Vše je navíc pod stálou veterinární kontrolou. Po dohodě s veterináři jsme v době výskytu ptačí chřipky ještě více v našich provozovnách zpřísnili nastavená hygienická a sanitační opatření," sdělil Hanzelka.