S prvními možnostmi, kam v zimě vyrazit na odpočinek, přišli už na konci července třeba CK Fischer a Exim Tours. „Například cestovní kancelář Pressburg se snaží nabídku zimních zájezdů poskytnout zákazníkům v době už od prvního srpna, a to přes internet. Katalog v otištěné podobě bude k dispozici od začátku září,“ uvedl Michal Utíkal ze Sdružení cestovního ruchu Střední Moravy.

Zakoupení dovolené v předstihu je výhodou jak pro cestovní kancelář, tak také pro zákazníky. „Klient při včasném nákupu dovolené může počítat hned s několika výhodami. Může si přesně vybrat destinaci, kterou požaduje, což například zájezdy na poslední chvíli neumožňují. Také využití různých slev a bonusů, které cestovní kanceláře u zájezdů koupených v předstihu umožňují, může být lákavé,“ řekl dále Utíkal.


Zákazníci při včasném nákupu dovolené nemusí mít strach o změnu konečné ceny. Je pravdou, že dlouhodobé smlouvy s sebou přinášejí také určitou míru rizika výkyvu. „To je letos velké například u pobytů na Slovensku, kde je situace ovlivněna nestabilním kurzem slovenské koruny. Mechanismus, který zajišťuje, že se cena zájezdu od doby jeho zakoupení až po termín odjezdu nenavýší, spočívá hlavně v pojištění, které je součástí smlouvy,“ popsal situaci Michal Utíkal.

Zákon stanoví, že pokud kurz měny země, do které si klient zájezd koupil, vzroste o více jak deset procent, pak může cestovní kancelář cenu navýšit. „K tomuto kroku však kanceláře mohou přistoupit až po včasném upozornění klienta. Běžně se však s tímto postupem nesetkáte, protože seriózní kanceláři to konkurence nedovolí,“ dodal závěrem Utíkal ze Sdružení cestovního ruchu Střední Moravy.