„Co se týče panelových bytů, myslím si, že je cena přemrštěná. Domnívám se, že každý člověk by měl dnes mít dostatek informací, aby věděl, co stojí novostavba a co stojí jiný byt. Lidé jsou schopni dát za jednopokojový byt v paneláku průměrně za metr čtvereční třiatřicet tisíc,“ říká majitel olomoucké realitní kanceláře Petr Korytar.

Rozhovor


* Když přijdu do realitní kanceláře a budu chtít prodat byt 1+1 za milion a půl, půjde to?

Devadesát procent z nich to vezme. Myslím si, že ceny kazí i realitní kanceláře tady v Olomouci. Půjdou do jakéhokoli obchodu jen proto, aby měly zakázku. Když dnes někdo přijde do realitní kanceláře a řekne, že chce prodat 1+1 za tři miliony, tak to vezmou.

* Jsou ty byty ale prodejné?


Nejsou. Byt osmašedesát metrů čtverečních za dva miliony dvě stě třicet tisíc korun, tomu nerozumím. Už jen ta odvaha to pustitněkamven.

* Jak dlouho budou ceny stoupat?


Domnívám se, že jak poroste nová výstavba, že se ceny budou stabilizovat. Jen trochu vznikne přetlak nabídky nad poptávkou a panelové byty musí jít někde o třicet až padesát procent dolů. A ten, kdo dnes koupí takový byt, tak místo toho, aby na tom vydělal, tak zjistí, že to ani za půlku neprodá. Všichni makléři kroutí hlavou, že je člověk ochotný dát takové peníze za panelový byt. Buď neuvažuje, nebo ho honí čas.

* Lidé chtějí rychle bydlet a tak slevují i ze svých požadavků. Je to tak?

Je to pravda, ale je to zase o jejich myšlení, jestli jsou ochotni přistoupit na to, že by třeba na rok šli do nájmu. Myslím si ale, že spoustu nešvarů dělají realitní kanceláře, jednak že chtějí hodně a přetahují ceny za každou cenu.

* Myslíte si, že Olomouc je drahá ve srovnání s republikou?

Ano, určitě ano. Za poslední období jednoho dvou roků, si myslím, že ceny šly nahoru nejvíc. Vrepublice jsou možná dvě nebo tři města, která tak expandovala a začalo se hodně stavět. Každý projekt vždycky navyšuje cenu. Pokud je potom hlad a je tam nabídka a poptávka a pokud se to prodá, tak proč ne?

* Čím je ta poptávka způsobená?

Jde tady o silné ročníky ze sedmdesátých let, které dnes dospívají a chtějí si koupit byt. Dostali se do nějaké úrovně, kdy si chtějí obstarat své bydlení. A druhá věc je ten bič, který nad každým visí - nekoupíte teď, příště už nekoupíte. Jde nahoru cena materiálu, DPH, nejsou řemeslníci, hypotéky budou dražší, uvolnění deregulace nájemného. Není nabídka, straší nás, že ceny půjdou ještě dál.

* Proč ale právě Olomouc?

Je to metropole. V minulosti se míň stavělo, jak bylo třeba. Požadavek se stále kupil a rostl. Je ale spousta lidí, kteří byt vidí jako výhodnou investici a pronajímají ho dál.

* Jak rychle ceny bytů v Olomouci rostou?

U větších i menších bytů se průměrně každé pololetí zvedá cena, není to tak razantní, dnes je to možná deset až patnáct procent. Je to ale vším tím nedostatkem, pokud se naplní poptávka, růstbnemá kam stoupat.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika