Unikátní kolekce nese signaturu hned tří současných špičkových umělců: Majky Wichnerové, Luboše Charváta a Miroslava Rónaie.

Bohumil Hrabal nenapsal jen jednu knihu. Proč by tedy jeho památku měla připomínat pouze jedna mince? Tuto otázku si položila emisní rada Pražské mincovny, když vybírala motiv pro ražbu, která tohoto velikána české literatury bude navždy připomínat. Proto vznikla sada hned tří pozoruhodných ražeb, podle námětů, které by jinak upadly v zapomnění.

„Lidí, kteří propadli sběratelské vášni, neustále přibývá, jsou náročnější a mají větší přehled. Především pro ně jsme připravili tuto numizmatickou lahůdku dosud nikdy nevydaných motivů," sdělil mincmistr Pražské Mincovny Ondřej Koňařík. Prémiovou kolekci mincovna oficiálně představila v předvečer stého výročí narození Bohumila Hrabala.

Vybrat tři motivy z téměř padesáti, které umělci původně zaslali do soutěže ČNB, však nebylo vůbec snadné. „Mezi desítkami návrhů byla celá řada skvostů, které by jistě oslovily nejen sběratele, ale i lidi, kteří mají k Hrabalovi a jeho dílu vztah.

Emisní radu tedy čekaly dlouhé hodiny porovnávání, diskuzí a hodnocení. A výběr byl o to náročnější, že se nejednalo pouze o jeden titul. Sada několika ražeb totiž musí vždy působit jako harmonicky vyvážený celek," popsal složitý vznik kolekce předseda představenstva, člen emisní rady Pražské mincovny Pavel Trtík.

Kolekce upomínající na Bohumila Hrabala udělá radost nejen milovníkům umění, lidem hledajícím exkluzivní dárek nebo sběratelům.

Díky maximální čistotě kovu a nízkému nákladu by měla být i zajímavou investicí do budoucna. Například sad se stříbrnými ražbami o hmotnosti jedné troyské unce (31,1 g)mincovna vyrobí pouhých padesát. Menších o poloviční váze bude jen pět set.

„Paradoxně i při tak nízkém nákladu vychází gram stříbra po přepočtu na jeden gram levněji, než u pamětních mincí ČNB, kterých se přitom vydávají tisíce," poznamenal Jaroslav Tomanec z ekonomického oddělení distribuční společnosti Zlaté mince – Numismatika, která provozuje portál www.Zlate-Mince.cz.

Kolekce ke stému výročí narození Bohumila Hrabala mincovna razí ve dvou velikostech z čistého stříbra. Nechybí však ani exkluzivní kolekce z ryzího zlata. „Jedná se skutečně o pouhý jediný exemplář v provedené proof a jeden v úpravě standard," potvrdil Tomanec. Více informací o cenách a technických parametrech uvádějí stránky distributora www.Zlate-Mince.cz.

PODPIS TŘÍ AUTORŮ

Lícní strany ražeb zachycují podoby Bohumila Hrabala ve zralém věku jako přemýšlejícího literáta, s charakteristickým kloboukem a šálou jako častého hosta hospody U Zlatého tygra s pěnivým nápojem v ruce a jako zadumaného spisovatele nad listy papíru, přes něž je jeho autogram.

„Rubové strany nám přibližují Hrabalův život a není náhodou, že na všech třech medailích se objevuje motiv kočky. Po smrti milované manželky Elišky propadl spisovatel depresím a kočky, kterými se obklopil, mu pomáhaly zahnat osamělost.

Na motivu od Majky Wichnerové dále najdeme siluetu nymburských hradeb a pivovaru s komínem. Ten čtenářům přiblížil Bohumil Hrabal v Postřižinách a ve filmové podobě ukázal režisér Jiří Menzel. Nad knihou je mořská panna, kterou měl Hrabal vytetovanou již od mládí na prsou (a přitom chtěl lodičku) a vypráví o ní v povídce ze sbírky Krasosmutnění.

Kompozice Luboše Charváta zobrazuje autorovo rukopisné a podepsané vyznání, obdivující krásný život i s trochou sarkasmu („Ne, že by byl, ale já ho tak vidím.")

Třetí motiv Miroslava Rónaie zobrazuje spisovatelovo známé dílo Ostře sledované vlaky jako knihu, na jejímž hřbetu se prolínají symboly času (stopky) a vlaků (lokomotiva) a evokuje i úspěch filmového přepisu novely. A vpravo na stránce se stylizovanou postavou spisovatele je opět všudypřítomná kočka.