Takzvané snacky místní firmy BERSI prosluly ve spoustě zemí Evropy. Šumvaldský závod už více než čtvrt století produkuje pamlsky nejen pod vlastními značkami BERSI Cereal, BERSI Snack a BAG Snack, ale i pod různými privátními značkami.

„Okolo 80 procent dodáváme do zahraničí. Denně odtud odjede několik kamionů,“ říká vedoucí závodu Radim Valný.

Fritované a extrudované neboli vzduchem stlačené pochutiny míří do obchodů v Rakousku, Německu, Holandsku, Lotyšsku, Litvě, Dánsku nebo ve Švédsku. Firma má své pobočky také na Slovensku a v Maďarsku.

JONAP – výroba obuvi v Pasece, únor 2021
Úspěch s kvalitou pro děti. O zdravé boty z Paseky je velký zájem i v cizině

Ve výrobní hale a přilehlých skladech poblíž obecního úřadu v Šumvaldu pracuje přes 100 zaměstnanců.

Společnými silami loni vyslali do zahraničí 3 600 tun produktů, zájem dlouhodobě stoupá hlavně o ty extrudované. Řadí se mezi ně sýrové koule, cibulové kroužky či jemně solené krekry.

„Snacky jsou vyráběné primárně z mouky, používá se převážně mouka kukuřičná. Dále využíváme pšenici, cizrnu, hrách nebo čočku,“ vyjmenovává Radim Valný.

Druhou technologií je fritování. Například ochucené chipsy nevznikají z brambor, ale z polotovarů, které firma nakupuje na území Evropy.

„Používají se pelety. Víc než polovina je ze zdravých mouk – cizrna, čočka, hrách,“ doplňuje vedoucí závodu.

Podnikatel František Čouka
Na točenou ze Štarnova se stojí fronty. Nešetříme, říká podnikatel

Firma disponuje moderním a výkonným zařízením, které splňuje veškeré požadavky světových hygienických standardů pro potraviny. I díky tomu získal výrobce z Hané certifikát Produkt ekologického zemědělství a další významná ocenění.

„Systém kvality je garantován mimo jiné certifikací BRC, IFS a BIO,“ píše se na firemním webu.

Potravinářské výrobky BERSI spadají pod dceřinou společnost Úsovsko Food, stejně jako müsli tyčinky FIT v Klopině na Šumpersku. Majoritním vlastníkem obou výrobních středisek je akciová společnost Úsovsko.

Tomáš Ticháček, jednatel STT SERVIS, s.r.o.
Rodinná firma z Dlouhé Loučky dodává Mercedesu i Jaguaru