Nahořklá poupata

S kapary se nejčastěji setkáváme v podobě pikantních kuliček, které jsou naložené ve slaném nebo octovém nálevu. Rozlišujeme tři druhy kaparů trnité, opadavé, bezbranné. Kapary jsou poupata keře. Čím jsou drobnější a mladší, tím mají lepší chuť. Kvalitní kapary jsou pevné, uzavřené, olivově zelené a na špičce mohou mít červené skvrny. Staré kapary jsou měkké a hnědočervené.

Poupata mají nahořklou a výraznou chuť. Jsou důležitou přísadou do omáček a remulád (pikantní majonézové omáčky, pozn. red.). Hodí se k rybám i drůbežímu masu.

Se zelenými olivami se například podávají k solené tresce. Španělé zase připravují smažené ryby společně s kapary, mandlemi, česnekem a petrželí.

Před přípravou je důležité kapary omýt od nálevu. Do jídel se pak přidávají až na samotný závěr vaření. Kdyby se vařily déle, zhořknou.

S kapary se také můžeme setkat v podobě různých chuťovek. Známá jsou například „očka".

Kapary ve svých receptech rád využívá Ivan Vodochodský. Zkuste si doma připravit například grilovaného lososa s pikantní kaparovou marinádou.

VYZKOUŠEJTE

Grilovaný losos s kaparovou marinádou

Grilovaný losos s kaparovou marinádou

Sladké i pikantní

Kardamom jsou drobná vrásčitá semínka. Prodávají se celá i mletá a jde o delikatesu, která se ve velmi malém množství hodí do sladkých i slaných pokrmů a nápojů. „V Indii si jej přidávají do čaje, Arabové si jím zase dochucují kávu," uvedla Jitka Šerá z olomouckého obchodu s kořením U Sindibáda.

Keř kardamomu roste v tropických deštných pralesech a znali jej již staří Řekové i Římané. Tobolky plné semínek se odstřihují těsně před dozráním. Ze zralých tobolek totiž velmi lehce vypadávají semena.

Indická kuchyně se bez tohoto koření neobejde. Kardamom zvýrazňuje chuť sladkého jídla i ostře pikantních pokrmů. Hrubě mletý se přidává do rýže. Hodí se k pomalu dušeným jídlům, do ovocných salátů i třeba na pečenou kachnu.

Vyzkoušejte si doma například kuřecí stehna s kardamomem.

VYZKOUŠEJTE

Kuřecí stehna s kardamomem

Kuřecí stehna s kardamomem

Symbol života

Kerblík (lidově zvaný stoklasa nebo třebule) roste v jižním Rusku, na Kavkaze a v jihovýchodní Evropě. Jeho jasně zelená nať může připomínat rozšířenější petržel.

„Kerblík je považován za symbol nového života a nejčastěji je využíván ve francouzské kuchyni," řekla Jitka Šerá s tím, že v Holandsku a Belgii se z něj zase připravuje kerblíková polévka.

Kerblík dodává jídlům jemnou příchuť. Hodí se do polévek i omáček a výborný je v salátech. „Můžete jej přidat do teplého bramborového salátu nebo do salátu z červené řepy," poradila recept Jitka Šerá.

Kerblík podporuje trávení a je mírně močopudný. Tato jednoletá bylina se vysévá v květnu a dorůstá až půlmetrové výšky.

VYZKOUŠEJTE

Treska s cuketou

Treska s cuketou

Více receptů, tipů a návodů na: www.vseovareni.cz