Čtyři Dámy si do svého výběru pro přípravný turnaj Slovakia Cup pozval trenér české reprezentace Jiří Tkadlec. Brankářka Barbora Raníková si nakonec na turnaji nezahrála ani minutu. Na vině jsou přetrvávající problémy se zády.

Kromě ní cestovaly do sousedního Slovenska ještě Kristýna Salčáková, Romana Tomečková a Michaela Hrbková. Poslední jmenovaná byla z olomouckých zástupkyň nejúspěšnější střelkyní, na konto si připsala dvanáct branek. Z toho pět ve finále proti Portugalsku, které však Češky nakonec o gól prohrály 27:28.

„Co se týče branek, tak to byl asi nejúspěšnější zápas na Slovensku. Ale mrzí mě, že jsem neproměnila několik šancí v momentech, kdy se lámal zápas. Myslím si, že to mohlo z mé strany být ještě lepší,“ prozrazuje na sebe studentka Fakulty tělesné kultury v Olomouci.

A jaký měla Hrbková dojem z prvního reprezentačního srazu v sezoně? „Ostatní sice měli volno, ale nevadí,“ začíná s úsměvem jednadvacetiletá křídelní hráčka. „Sešli jsme se skoro ve stejném složení jako v loňském roce, bylo příjemné, že jsme se viděli,“ pokračuje.

Reprezentantky začaly turnaj zápasem s rezervním týmem Maďarska. Zápas trval dva dny. Jak je to možné? „Ve čtvrtek jsme začaly hrát, ale do haly zatékalo,“ vysvětluje Hrbková neobvyklou situaci. Rozhodčí utkání přerušil a dohrávalo se druhý den. Nakonec se družstva rozešla smírně 28:28.

Mezistátní zápasy jsou vždy dobrou zkušeností, i když si hráčky musejí zvykat na jiný styl hry, než jakým se prezentují jejich kluby. Jaký je styl současného českého týmu?

„Trenér má takovou koncepci, že využívá hodně vysoké spojky, které střílejí z dálky z náběhu. Rychlá křídla pak využívá v rychlém útoku. Ale pilovali jsme hlavně obranu, protože některé hráčky jsou tu nové či v týmu hrají krátce a musí se zapracovat mezi ty starší hráčky,“ poodhaluje zákulisí reprezentační kuchyně mladá střelkyně.

Na svoji šanci si musela Hrbková počkat. Dlouho jen kryla záda zkušené Knytlové. Ta však svoji reprezentační kariéru ukončila a řada přišla na hráčku Zory.

„Jsem spokojená, že jsem si zahrála víc než dřív. Odešla Marťa Knytlová, takže dostávám více prostoru. Když ještě hrála, tak jsem se spíše rozkoukávala, okoukávala, teď je to zapojení větší. V některých zápasech ale dával trenér příležitost více hráčkám, abychom se prostřídaly,“ říká odchovankyně olomoucké házené, která si prošla oba místní kluby - Zoru i Prior.

Jaká byla příprava na kvalifikační boje o Mistrovství Evropy 2009? „Vždycky se někam snažíme posunout. Jestli se to dokázalo posunout výš, ukáže až ona kvalifikace v Nizozemsku,“ vysvětluje pravé křídlo aktuálně čtvrtého klubu WHIL.

Interligový koloběh se po reprezentační pauze o víkendu opět rozbíhá. Olomoucký klub se v sobotním domácím zápase střetne s Bratislavou. Po Šaľe a Michalovcích tak narazí i na poslední klub elitní slovenské trojky. „Nesmíme se nechat zaskočit,“ burcuje před důležitým utkáním Michaela Hrbková.

A kdo je v něm favoritem? „To si vůbec netroufám říct. Z každého soupeře máme respekt. Favorita bych před tímto zápasem neurčovala,“ říká Hrbková. I její góly by Zoře měly pomoci, koneckonců zatím je nejlepší střelkyní olomouckých s jednadvaceti brankami.