V roce2008 se radovaly Hanačky, v minulé sezoně pak jejich rivalky. Další z řady pikantních moravských duelů nabídlo hned úvodní kolo nového ročníku česko-slovenské interligy házenkářek.

Zajímavostí sobotního souboje byl i fakt, že u obou družstev po skončení poslední finálové série skončili jejich trenéři.

Zatímco trenérský doyen Jiří Zerzáň svůj konec na lavičce Veselí avizoval už dopředu, konec Lubomíra Krejčíře, někdejšího Zerzáňova asistenta u národního týmu Česka a následně i hlavního kouče reprezentace v letech 2003 až 2006, u prvního týmu Zory byl překvapivý.

Vedení olomouckého týmu odůvodnilo krok tím, že tým potřebuje po deseti letech, kdy jej vedl Krejčíř, nový impuls.

Ten by měl do družstva čtyřnásobných českých mistryň vnést Krejčířův asistent z poslední olomoucké mistrovské sezony 2007/2008 – čtyřicetiletý Libor Malínek. Kouč, který v minulé sezoně dovedl juniorky Zory na první místo v druhé nejvyšší české soutěži – 1. lize žen.

Ale jeho premiéra v pozici hlavního trenéra DHK Zora Olomouc se příliš nevydařila. Zato Peter Sabadka, v loňské sezoně kouč Trečína, dovedl ve svém debutu na lavičce Veselí svůj tým k vítězství.

Hanačkám se nepovedl vstup do utkání. Už v deváté minutě prohrávali 4:1. O pět minut později zvyšovala hrdinka posledního finálového utkání Helena Štěrbová na 8:3 a Malínek musel vybrat svůj první interligový oddechový čas.

Domácí si hlídaly náskok bez větších problémů až do poločasu a o kabin se šlo za stavu 12:8 pro Veselí.

„Z naší strany tam v prvním poločase chybělo větší nasazení. Veselí nás přehrálo v nasazení. Nevyužili jsme tři nebo čtyři náskoky a díky tomu byl rozdíl takový. Velké problémy nám dělala i Lenka Černá v brance Veselí,“ řekl kouč Malínek.

Po změně stran Olomouc zabrala. Úvodních šest minut druhého poločasu vyhrála Zora 4:0 a rázem a v 36. minutě pivotka Spíchalová vyrovnala na 12:12. To znervóznělo domácího kouče Sabadku natolik, že i on musel sáhnout k oddechovému času.

Ten jeho svěřenkyně ukázkově probral a během následujících tří minut opět získaly tříbrankový náskok. „Tady bohužel přišlo naše vyloučení, během kterého jsme třikrát inkasovali. Veselí si tak mohlo vytvořit rozhodující náskok,“ zalitoval Malínek.

A skóre narůstalo ve prospěch Veselí i nadále. Čtvrt hodiny před koncem už prohrávaly olomoucké házenkářky rozdílem pěti branek. Domácí hráčky si závěr pohlídaly, a mohly slavit své první interligové vítězství v této sezoně v poměru 24:21.

Naopak Hanačky už mohou Veselí pomalu začít proklínat. Z posledních pěti zápasů z Veselím čtyřikrát prohrály.

„Jejich styl nám moc nesedí. Je to taková válená. Moc nestřílí z dálky a chtějí to všechno cpát středem. Na to jsme se sice připravovali, ale stejně nám tam procházely. I když 24 inkasovaných branek není moc. S obranou jsem byl rozhodně spokojenější, než s útokem,“ přiznal Malínek.

„Ale myslím si, že Veselí rozhodně je k poražení. Ovšem na domácí palubovce jsou nesmírně silní a vyhrávat se tady bude jen horko těžko,“ dodal.

Olomoucký kouč dal v zápase velký prostor na levé spojce juniorské reprezentantce Barboře Mýlkové, která na Hanou přišla před sezonou z Poruby.

„Bylo to trochu zapříčiněné i tím, že Tereza Kovačíková měla v páté minutě dvě vyloučení a zápas by asi nedohrála. Ale Bára se svého úkolu chopila velmi dobře a odehrála dobrý zápas,“ hodnotil trenér Zory.

Naopak velezkušená spojka Alena Polášková, navrátivší se na do Olomouce po pěti letech v dánské elitní soutěži, doplatila na svoji pověst nebezpečné střelkyně.

„Kouč Sabadka na tiskové konferenci přiznal, že se na Alenu speciálně připravovali. Vůbec od nich nedostala prostor, okamžitě k ní někdo přistupoval,“ řekl Malínek.

Hanačky už mohou Veselí pomalu začít proklínat. Z posledních pěti zápasůs Veselím čtyřikrát prohrály.

HC Britterm Veselí nad Moravou – DHK Zora Olomouc 24:21 (12:8)