Před utkání se blahopřálo, v pátek oslavil osmdesátiny Václav Dobeš, dlouholetý funkcionář DHK Zora, který v klubu prošel mnoha funkcemi, byl u zisku deseti titulů mistra České republiky.

A pak už se mohlo začít. Zora měla velmi povedený start do zápasu, v úvodních minutách vedla. Jenže když pak hosté své šance proměnili a naopak domácí tým nedal dvě sedmičky, bylo všechno jinak.

Tým z Hané ovšem bojoval a nedal soupeřkám nic jen tak zadarmo. Přesto šel do kabin po první půlce Most se čtyřbrankovým náskokem. V úvodu druhé půlky se hostům podařilo odskočit ještě trošku víc, ale Zora se nevzdávala a pořad se snažila, byť na hosty dvě tři branky stále ztrácela. Most už si první zápas série vzít nenechal.

„Vítězství hostů bylo zcela zasloužené. My jsme do utkání šli s tím, že se pokusím Most porazit. Měli jsme na to nějakou přípravu. Ale v prvním poločase náš výkon zabrzdily technické chyby v nahrávce a při přípravě akcí. Náskok po prvním poločase byl rozhodující pro konečný výsledek. Obě družstva předvedla klasický zápas play-off s plným nasazením, myslím, že se bylo na co dívat,“ řekl trenér Zory Jan Hegar.

„Těší mě, že jsme nesložili zbraně a snažili jsme se zápas zdramatizovat. Ale nestačilo to. Je vidět, že ještě stále nejsme na té úrovni, abychom se mohli rovnat s těmi nejlepšími Uvidíme, jestli se nám podaří náš výkon zlepšit příští týden v Mostě,“ podotkl.

"Těžko zápas hodnotit … Jsme trošku zklamané, chtěly jsme Most překvapit, protože vyhrát dvakrát tam, to je těžké. Začátek utkání se nám povedl, jen jsme byly trošku nervózní v útoku. Pokud bychom v první půlce proměnily sedmičky a nějaké šance, tak mohl být první poločas příznivější, bohužel,“ řekla olomoucká křídelnice Martina Salčáková.

„Byl to vyhecovanější zápas než ten v dlouhodobé soutěži, pro mě osobně je play-off velký svátek. Takže jsem si to užila. Chtěly jsme překvapit, bohužel to nevyšlo,“ poznamenala.

„Soupeři gratuluju k předvedenému výkonu. Byl to pro nás neskutečně těžký zápas, typický pro play-off, hodně bojovný, dramatický, atraktivní. Věděli jsme, že Olomouc udělala během sezony obrovský progres, věděli jsme, co čeho jdeme. Fakt jsme měli obrovský respekt. Jsme rádi, že jsme to zvládli, výsledek neukazuje dění na hřišti, šest minut před koncem to bylo o dva góly. Rozhodlo to, že máme větší zkušenosti s takovými zápasy,“ řekl trenér Mostu Petr Dávid.

Semifinálová série hraná na dva vítězné zápasy pokračuje v pátek v Mostě.

DHK Zora Olomouc – DHK Baník Most 23:29 (8:12)

Nejvíce branek: Kubáčková 8, Gajdošíková 4, Salčáková 4 – Szarková 10, Kovářová 9. Rozhodčí: Blanar, Haramil. Sedmičky: 2:4. Vyloučení: 4:7. ŽK: 3:1. Diváci: 250. Stav série: 0:1.

Olomouc: Rašková, Polášková – Růžičková, Trumpešová 1, Kapsová, Jansová, Sovová, Kašpárková 1, Salčáková 4, Žáčková, Fryčáková, Severová 1, Rašková, Kubáčková 8/2, Salašová 1, Gajdošíková 4, Chlandová 3. Trenér Jan Hegar.

PETR PELÍŠEK