Takového soupeře totiž určil Hanačkám vídeňský los 3. kola Poháru vítězů pohárů.

V loňském ročníku této souteže dokráčela Zora až do osmifinále, kde byla vyřazena pozdějšími vítězkami celého PVP z dánského klubu FC Kodaň. Předtím stihly olomoucké hráčky vyřadit běloruský Minsk a srbské Pančevo.

Podobné štěstí na soupeře letos neměly a jejich postup do osmifinále přes favorizované Maďarky by byl prvotřídní senzací. To si uvědomuje i trenér DHK Zora Libor Malínek.

„Bude to zkouška ohněm,“ říká. „Je to něco úplně jiného než byl třeba Trenčín nebo Otrokovice, při vší úctě k nim,“ vzpomíná Malínek na poslední zápasy svých svěřenkyň, ve kterých čelily soupeřkám z trochu jiné kategorie.

„Kvalita maďarské házené je na výši a známá v celé Evropě. Ale musím říct, že tam v žádném případě nepojedeme odevzdaně,“ odmítá rezolutně předem poraženeckou roli.

S jakým výsledkem by byl tedy spokojený?

„Vyhrát tam o osm,“ rozesměje se.

„Ne, to je sranda. Samozřejmě nechceme prohrát o těch osm nebo deset. Chtěl bych přivézt takový výsledek, abychom v domácí odvetě měli o co hrát. Určitě přijde hodně lidí a těm bychom chtěli ukázat tu nejkvalitnější evropskou házenou, která u nás zase tak často k vidění není,“ plánuje olomoucký kouč.

Jeho tým to ale v hale Hódos Imre Rendezvénycsarnok, která má kapacitu 1800 diváků, nebude mít vůbec lehké.

Maďarky se nacházejí na třetí příčce tamní soutěže, v jejich prospěch navíc mluví skvělá bilance z evropských pohárů. V těch startují až na dvouletou výjimku v letech 2003 a 2004 nepřetržitě.

Největších úspěchů přitom dosáhly v devadesátých letech, kdy se letech 1994, 1995 a 1996 dokázaly probojovat do finále poháru EHF a dvakrát ze tří pokusů jej také vyhrát. V posledních dvou sezonách startovaly vždy v Poháru vítězů pohárů, kde stejně jako Zora v minulé sezoně, skončily dvakrát v osmifinále.

V obou případech přitom skončily na rumunských týmech. V poslední sezoně jim stopku vystavil Otelul Galati, rok předtím to byl Rulmentul-Urban Brasov. I Hanačky vědí, co je to v osmifinále nepřejít přes Rumunky. V sezoně 2007/2008 jejich pouť Challenge Cupem zastavila Dunarea Braila.

Soupeřky: urostlé a vysoké

Přes úspěchy debrecínského klubu nejsou v Maďarku týmem číslo 1. Tím je i na evropské poměry gigant Györi Audi ETO KC, který se v minulém ročníku probojoval až do finále Champions League, nejprestižnější soutěže starého kontinentu, ve kterém nestačil na dánský Viborg.

Debrecín na svou první účast v této exkluzivní soutěži stále čeká.

Řada jeho hráček už si ale Champions League zahrála a Maďarky disponuji velmi zkušeným a ostříleným kádrem.

„Hrají rychlou házenou, navíc jsou na tom fyzicky velice dobře. Celá základní šestka je nad 180 centimetrů. Dávají důraz na fyzickou přípravu, to bude oříšek. V naší lize podobně urostlý tým není,“ je si vědom olomoucký kouč.

Mezi největší hvězdy maďarského týmu patří Chorvatka Ivana Lovrič, která si zahrála i ve francouzských Métách, nebo Renata Mörtel, která hrála v konkurenčním Györu nebo slovinském Mercatoru Ljubljana.

Mörtel je v aktuální sezoně i nejlepší střelkyní Debrecínu, když v osmi kolech nastřílela 43 branek.

Neměl by to být katastrofální rozdíl

Trenér Malínek bude v dvojutkání s Debrecínem spoléhat i na zvýšenou motivaci svých svěřenkyň. Že se umí proti velkému favoritovi vytáhnout dokázaly Hanačky letos na jaře, když s hvězdnou Kodaní svedly doma vyrovnaný souboj a nakonec prohrály jen o dvě branky.

„Určitě se chodí do zápasu jinak, když se jede hrát do Otrokovic český pohár a víte, že se od vás očekává vítězství o dvacet. Tady v tom je výhoda na naší straně – nemáme co ztratit,“ ví dobře Malínek.

„My jsme sice o něco slabší než jsou Maďarky. Ale když se náš výkon tomu jejich přizpůsobí, tak by to neměl být žádný katastrofální rozdíl,“ domnívá se olomoucký kouč.

On i jeho ekipa dorazí do Debrecínu v pátek odpoledne. Večer by Hanačky měly v tamní hale absolvovat první trénink. Samotný zápas je na programu v neděli od 18.00, odveta proběhna ve sportovní hale UP v neděli 8. listopadu od 16.00.

Olomoucký deník bude u toho. Sledujte on–line zpravodajství přímo z maďarského Debrecínu.