„Je to úplně úžasné, i když mi to asi ještě úplně nedochází. Pracovali jsme pro to opravdu dlouho a tvrdě. Konečně jsme to dokázali. Byl to úplně ten nejlepší pocit, pro který prostě stojí za to bojovat,“ radovala se Renata Zachová.

Svěřenka trenéra Jiřího Štěpána s o půl hlavy vyšší rivalkou vedla souboj až do prodloužení, kde v první minutě rozhodla klekaná Seoi nage.

Mladá reprezentantka v chorvatské Poreči navázala na úspěch Lukáše Krpálka, který na kontinentálním šampionátu juniorů získal před dvanácti lety dosud poslední titul pro české barvy.

Zachová se postarala o čtvrté juniorské zlato z ME v historii. Dosud jediný titul mezi juniorkami vybojovala pro české judo v roce 1998 Andrea Pažoutová-Pokorná, prvním šampionem byl v roce 1978 Karel Purkert. Cenný kov naposledy slavila Tereza Patočková, která před deseti lety získala bronz.

Jedná se o další obrovský úspěch mladé judistky z olomouckého klubu v letošním roce. V lednu se stala první českou judistkou, která získala medaili na turnaji série Grand Prix.