V Olomouci se do řeky Moravy u restaurace Bristol ponořilo přes sto domácích i zahraničních otužilců.

„Já takhle plavu od října roku 2000. Zkoušel jsem to už předtím a líbilo se mi to. Pak jsem potkal kolegu z práce, který byl otužilec a plaval v Praze. Požádal jsem ho, aby mě vzal s sebou, a když jsem viděl, kolik lidí plave, tak jsem se k nim přidal. To byl vlastně ihlavní impulz. Když je nás víc, je to větší zábava,“ řekl třiatřicetiletý Daniel Němec z Přerova.

Na závodech se rozhodl pro dvě stě padesát metrů dlouhou trať. „Je to paráda, člověk je uvolněný, potkám kamarády, je to pro mě relaxace,“ drkotal zuby po plavbě. „Záleží na tom, jak je člověk natrénovaný. Letos jsem se tomu věnoval málo, a tak se klepu i na krátké trati. Kdybych trénoval hodně, tak si tělo za tři čtyři měsíce zvykne a třes přichází později,“ uvedl Němec.

Vyvětlil také, jak vzniká třes. „Tělo se podchladí, nejhůř jsou na tom paže a nohy. Svaly se začnou třepat, aby do nich krev přivedla teplo,“ dodal Němec. „Ovšem když vylezu z vody, tak mi je za chvilku teplo, protože voda ochlazuje dvacetkrát víc než vzduch. Na vzduchu, který má nulu nebo jeden stupeň, pak samozřejmě pocítíte teplo okamžitě,“ dodal přerovský plavec.

Také Marie Netušilová, která přijela až z Hradce Králové, plavala dvě stě padesát metrů. „Trénuji v Orlici asi čtyři nebo pět let. Poprvé jsem se však strašně bála, abych nezkolabovala. Nakonec to bylo dobré. Je to hrozný adrenalin, baví mě to,“ uvedla pětačtyřicetiletá žena.

Po ledové koupeli však nedoporučuje lézt do řeky znovu. „Studená voda je pro organismus šok, a proto se do ní nesmí lézt podruhé, je to nápor na srdce,“ uvedla.

Sobotním plaváním však sezona otužilcům zdaleka nekončí. „Na Štěpána jedu plavat do Prahy. Jezdím tam každý rok a už se těším,“ dodala Netušilová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika