„Ukrajině jsme začali pomáhat už někdy v březnu. Poskytli jsme ubytování, stravu a sportoviště třem ukrajinským mládežnickým reprezentacím – 60 ukrajinských hráčů, hráček a jejich trenérů strávilo v České republice dva měsíce,“ přiblížil začátky vzájemné spolupráce místopředseda Českého volejbalového svazu Martin Gerža.

„Jsem lidem v České republice, a především Českému volejbalovému svazu, za veškerou pomoc Ukrajině velmi vděčný. Sám jsem strávil na okupovaném území deset dní a pozoroval z okna projíždějící ruské tanky. Od začátku války bylo prioritou Ukrajinského volejbalového svazu pomoci odtamtud dostat děti, které hrají volejbal, což se i díky vám podařilo,“ doplnil ho prezident Ukrajinského volejbalového svazu Mychajlo Hryhorovyč Melnyk.

Mezitím Ukrajinský volejbalový svaz začal řešit také přípravu svých reprezentací. Pro pomoc se znovu obrátil do České republiky. „Na základě dobrých vztahů nás prezident Ukrajinské volejbalové federace požádal, zda by jejich mistryně nemohly hrát naši nejvyšší soutěž a odehrát základní skupiny Ligy mistryň. V květnu jsme o tomto rozhodli kladně a poslali klubu zvací dopis. V pondělí 11. července pak proběhla schůzka ve Lvově, kde se vše definitivně potvrdilo,“ přiblížil Gerža.

Volejbalový svaz si od nového extraligového člena slibuje nejen zatraktivnění české nejvyšší soutěže, ale také nalákání nových volejbalových fanoušků. Klub bude sídlit v Kutné Hoře, kde odehraje nejen své domácí extraligové zápasy, ale také Ligu mistryň. „Extraliga tím určitě získá. Dnipro má výborný tým a navíc i ambice postoupit ze základní skupiny Champions League, což tu bylo naposledy před zhruba deseti lety v nejslavnější éře Prostějova,“ vyzdvihl Gerža kvality nového soupeře.

Jeho slova potvrdil i Melnyk: „Věřím, že tato dohoda bude přínosem pro obě strany. Dnipro je z 80 % základnou ukrajinské reprezentace a jsem v prvé řadě rád, že naše hráčky a jejich rodiny budou v bezpečí. Zároveň to pomůže i české extralize, která tak ještě zvýší svou už tak dobrou úroveň.“

Veškeré náklady na provoz a působení v české nejvyšší soutěži hradí ukrajinský klub z vlastních zdrojů. „Zajímavostí je, že podobný osud a stěhování do jiné země potkal také další ukrajinské sportovní kluby se stejným vlastníkem. BC Prometey, basketbalový tým mužů, který vede trenér české basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg a hraje za něj i pivot Ondřej Balvín, si zahraje příští sezonu ligu v Lotyšsku,“ doplnil Gerža.

SC Prometey Dnipro v české nejvyšší soutěži určitě odehraje tuto sezonu. Jeho další působení se pak bude samozřejmě odvíjet především od situace na Ukrajině. „Věřím, že válka brzy skončí, ale to je v tuto chvíli těžké odhadnout. Každopádně doufám, že naše spolupráce s Českým volejbalovým svazem bude pokračovat i v budoucnu a že Čechům budeme moci jejich pomoc vrátit,“ uzavřel Mychajlo Hryhorovyč Melnyk.