Na centrálním dvorci v areálu OMEGA centra sportu a zdraví se na souboj české fedcupové reprezentantky s nadějnou dvacetiletou Španělkou přišla podívat výborná divácká návštěva, kterou neodradily ani rozmary počasí. V prvním setu viděli fanoušci šestadvacetileté rodačky z Plzně, která je v žebříčku na 60. pozici, výborný tenis, bohužel ale s lepším koncem pro Torrovou-Florovou, která na Hanou přijela jako vítězka turnaje ITF v Bukurešti.

Záhlavová-Strýcová si nedávno připsala cenný výsledek na turnaji WTA v Palermu, kde se probojovala až do finále, tento výkon však v Olomouci, kde se letos hraje turnaj s dotací sto tisíc dolarů, nezopakuje, protože po výsledku 3:6 a 1:6 z turnaje vypadla. Po skončení zápasu Záhlavová-Strýcová rychle zmizela v šatně.

„Španělka hrála výborný tenis, myslím, že jestli bude takhle pokračovat, tak bude za chvíli v padesátce, ne-li výše," prohlásil po zápase trenér české tenistky Jiří Vaněk.

„Báře tolik nevyhovovaly podmínky, potřebovala by, aby to víc letělo. Naopak pršelo, byly těžké míče a soupeřka opravdu nekazila," konstatoval Vaněk.

Olomoucký turnaj tak po roce znovu přišel hned na úvod o první nasazenou hráčku.

„Bylo to pro Báru trochu svazující, na domácím turnaji hrála i pro lidi a v cizině by to pro ni bylo určitě snazší. Takhle krásný turnaj člověk dlouho nevidí a nechce vypadnout v prvním kole, bohužel se ale stalo," promluvil za svou svěřenku Vaněk.

Italská obhájkyně titulu Nastassja Burnettová si na úvod poradila s Nizozemkou Richel Hogenkampovou. Rodačka z Říma dokázala otočit nepříznivě se vyvíjející první sadu a zápas nakonec hladce zvládla ve dvou setech. „Nezačala jsem moc dobře, pak se to ale postupně zlepšovalo a věřím, že budu na turnaji hrát lépe a lépe," prohlásila sympatická Italka, která si olomoucký turnaj zamilovala. „Mám to tady opravdu moc ráda a hodně jsem se do Olomouce těšila," ujistila.

Přesvědčivý výkon předvedla Rumunka Alexandra Cadantuová, která z kurtu smetla Španělku Ferrerovou-Suarézovou, skvělý obrat se povedl nasazené Francouzce Mathilde Johanssonové, která dokázala otočit rozhodující sadu s Němkou Gronetovou ze stavu 0:4 na 6:4. Čerstvá finalistka turnaje WTA v Bastadu tak pokračuje dál.

S turnajem se rozloučila Polka Anna Korzeniaková, která trénuje v olomoucké akademii a na turnaji startovala na divokou kartu. Nadějná tenistka nestačila na bývalou 14. hráčku světa Rusku Jelenu Bovinovu, které podlehla dvakrát 3:6. „Před turnajem jsem pořádně hrála asi jenom týden, protože jsem byla zraněná," uvedla hráčka, která byla ve světovém žebříčku ve druhé světové stovce. Podmínky v olomouckém ITS Tennis Centre si jenom pochvaluje.

„Před dvěma lety jsem sem přijela na turnaj a moc se mi tady líbilo, takže jsme se s tátou rozhodli, že tohle je ideální místo pro mě. Trenéři jsou tady výborní a jsem tu velmi spokojená," říká Korzeniaková.

Ve čtvrtek se na olomoucké antuce odehrají zápasy druhého kola dvouhry i čtyřhry. Program startuje v 11 hodin a vstup do areálu je zdarma.

Výsledky

dvouhra, 1. kolo: Torrová-Florová (Šp.) – Záhlavová-Strýcová (1-ČR) 6:3, 6:1, Meusburgerová (Rak.) – Voegeleová (6-Švýc.) 6:7 (6), 6:4, 6:4, Johanssonová (3-Fra.) – Gronetová (Něm.) 6:4, 4:6, 6:4, Burnettová (It.) – Hogenkampová (Niz.) 7:5, 6:2, Cadantuová (2-Rum.) – Ferrerová-Suarézová (Šp.) 6:1, 6:3, Dentoniová (It.) – Buzarnescuová (Rum.) 6:0, 7:6 (2), Muguruzaová (4-Šp.) – Kučová (SK) 6:4, 6:2, Bovinová (Rus.) – Korzeniaková (Pol.) 6:3, 6:3.

Čtyřhra, 1. kolo: Hrdinová, Jugičová-Salkičová (1-ČR, B-Herceg.) – Kondratievová, Lefevrová (Rus., Fra.) 6:3, 6:7 (3), 10:2, Klemenschitsová, Maleková (2-Rak., Něm.) – Kramperová, Kubičíková (ČR) 6:1, 6:4, Beygelzimerová, Voráčová (Ukr., ČR) – Piterová, Sobaszkiewiczová (Pol.) 6:4, 6:1, Sadikovičová, Vrljičová (Švýc., Chorv.) – Birnerová, Kostovová (ČR, Bulh.) 6:2, 7:5.