„Svou účast v soutěži již potvrdil Luke Davies i Matthew McKeegan, oba držitelé světového rekordu v deadliftu. Do Litovle dorazí také Ben Donin, světový šampion v lehké váze, a Tyler Simpson, nejsilnější muž Nového Zélandu,“ lákají pořadatelé.

Závod je otevřený mezinárodním strongmanům a potvrzenou účast mají také závodníci z Kanady, Kazachstánu, Dánska, Slovenska či Maďarska.

Česko zastupuje bývalý mistr světa střední váhy a aktuální mistr Evropy asociace Ultimate Strongman, přerovský rodák Jiří Tkadlčík, který bude mít po boku nadějné svěřence Radka Srba a Vojtěcha Kučeru. Chybět nebude loňský vítěz Jaroslav Šťastný či Ludvík Lang.

„Kromě závodu a jeho jedinečné atmosféry, kterou velkolepá strongman show pod širým nebem nabízí, se návštěvníci mohou těšit také na řadu známých tváří ze světa fitness,“ zvou organizátoři.

World Grand Prix strongmanů 2022, Memoriál Gustava Frištenského v Litovli.
VIDEO: Svaly i pocta Frištenskému. Strongmani ohromili Litovel, Tkadlčík poražen

Synovec i praneteř legendy

Celý závod bude i letos poctou Gustavu Frištenskému, který se stal legendou v silovém zápasu. Grand Prix tak ponese opět podtitul Memoriál Gustava Frištenského.

„Chceme jeho památku udržet v povědomí lidí a uctít ho jako vynikajícího a nepřemožitelného sportovce, ale také jako významnou osobnost české historie,“ vysvětlují pořadatelé.

To ale není vše. Návštěvníci z Litovle i širokého okolí se mohou těšit na osobní účast Franka Frištenského a Zdeny Frištenské, synovce a praneteře legendárního zápasníka, který zemřel v Litovli v roce 1957 ve věku 77 let.

A co bude k vidění přímo na závodním place? Siláky čeká tlakové medley se 130kg závažím i 80kg jednoručkou, farmářská chůze se 140 kilogramy v rukou a 400 kilogramy na ramenou, hod padesátikilovým kamenem do dálky, deadliftové medley i „šílené“ crazy medley kombinující opravdové silové lahůdky.

Celá akce odstartuje v areálu pivovaru Litovel ve 14 hodin a vstupné na tuto show je pro veřejnost zcela zdarma.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček