Olomoučtí ragbisté nejsou žádnými nováčky, klub byl založen před více než půl stoletím a kromě mužů se v hanácké metropoli ragby věnují i ženy.Pozvánka

V padesátých letech, konkrétně v roce 1953, dal nový rozměr olomouckému sportování Miloš Dobrý, který se o počátky ragby v Olomouci zasadil nejvíce, právě po něm je tak memoriál pojmenován.

Memoriál je určen především pro hrající veterány.

Třetímu memoriálu v řadě přálo i počasí, a v to doufají pořadatelé i tentokrát.

Na minulém ročníku nechyběli hráči z Prahy, Brna, Ostravy nebo Zlína, ale také menších měst jako Přelouče nebo Vyškova a skupina domácích sportovců.

Ti navíc nastoupili i za tým, který se po konci memoriálu radoval z vítězství.

Mezi Moravskoslezskými Orli se objevilo hned deset olomouckých ragbistů.

Tento tým memoriál neovládli poprvé. Už na premiérovém turnaji, v roce 2013, se mu podařilo obsadit první příčku.Pozvánka

Orlům se v minulém roce dvakrát podařilo vyhrát s nulou, když se proti nim neprosadili ani hráči pořádajícího celku, ani Vyškova.

Právě Vyškov přitom vítězům šlapal na paty, trápit Moravskoslezské Orly se však podařilo jen týmu z hlavního města, Old Boys z Prahy.

I na letošním memoriálu se objeví loňští vítězové, kteří budou chtít zcela jistě svůj triumf zopakovat.

Soupeři jim ale budou hned další čtyři týmy, konkrétně Old Boys Praha, Rugby club Vyškov nebo domácí Old Boys Olomouc.

Na memoriálu se tak během zápasu můžete například dozvědět i to, v čem je hlavní rozdíl mezi ragby a často zaměňovaným americkým fotbalem.

Turnaj odstartuje v sobotu ve 13 hodin.

Tvrdý, ale férový sport bude na olomouckém stadionu k vidění i v neděli, kdy se v utkání 1. ligy postaví domácí RC Olomouc Havířovu. Utkání začíná v neděli ve 14 hodin.

Miloš Dobrý Zakladatel olomouckého ragby prošel už ve svých dvaceti letech peklem, když byl odvezen do koncentračních táborů v Osvětimi a Terezíně. Už v roce 1951 se v Olomouci pokusil položit rugby, ke kterému ho zlákal jeho kamarád už v dětství. Několikrát nastoupil i za českou ragbyovou reprezentaci. V roce 1952 se v Olomouci podepsal pod vznik ragbyového týmu dospělých. Téměř o 40 let později (v roce 1990) se stal posledním předsedou České ragbyové unie. Během života obdržel i Cenu města Olomouce. Zemřel v listopadu 2012 ve věku nedožitých 89 let.

Pro Olomoucký deník Zuzana Spurná