Cyklistický oddíl Mapei Merida Kaňkovský zvládá v sezoně plnit postupné cíle: dostat se na stupně vítězů v Závodu míru a získat medaile na mistrovství republiky. Nyní zbývá k naplnění dokonalosti ještě vyhrát celkové pořadí v Českém poháru.

V kadetech má našlápnuto k vítězství Daniel Mráz, který vede pořadí. Poslední závod ČP v Ostravě napověděl, že olomoucký tým v kadetech vládne. O předminulém víkendu totiž obsadil první tři místa. Na nejvyšším stupni stanul Adam Kaňkovský, druhé místo vybojoval Jan Vall a třetí skončil Daniel Mráz. V nedělním závodě olomoučtí borci úspěch zopakovali, zvítězil Vall, druhý byl Tomáš Obdržálek a třetí Jakub Havrlant.

V juniorech vybojoval Pavel Bittner druhé místo v nedělním závodě, když se na výsledcích projevila také náročná příprava na blížící se mistrovství světa.

Trenér Jiří Kaňkovský je spokojen také s výkony starších žáků, kteří po třicátých místech na začátku sezony začínají dojíždět v první desítce. Výkony Tobiáše Přidala, Jana Bittnera, Adama Hrdličky a Jana Zapletala jsou příslibem.

„Chceme klukům výkonnost zvedat postupně, není naším cílem je zahltit tréninky v žácích a kolo jim nějak znechutit. Postupně budeme přidávat tak, aby byli v juniorech výkonnostně co nejvýše,“ vysvětluje Kaňkovský.

Nejlepšího juniora Bittnera, vítěze dvou závodů Světového poháru juniorů, bude brzy čekat výzva v podobě startu na mistrovství světa v Yorkshiru. Nedávno se Bittner účastnil dalších mezinárodních závodů v Itálii. V první etapě vyhrál závěrečný spurt pelotonu, což pro něj znamenalo nepopulární čtvrté místo v etapě. V dalších etapách již jel jako pomocník lídrovi týmu Matthiasi Vackovi, ve druhé etapě byl 11. a v poslední měl defekt.

V Yorshiru by měl Bittnerovi sedět klasikářský okruh.

„Pavel je junior prvním rokem, to si pořád musíme uvědomovat, takže pro něj to bude určitě i o získání zkušeností, nebude tam pod nějakým tlakem. Všechny závody, co jel ve světové konkurenci, může zúročit v příštím roce, kdy to bude pro něj obrovská výhoda, že bude mít závody najeté, bude znát tratě, koncovky závodů. Velmi pozitivní je také to, jak kluci v reprezentaci fungují, pomáhají si, spolupracují, i to je hodně důležité.“

Týmovost si Jiří Kaňkovský pochvaluje také ve svém oddílu, kde dominuje především tým kadetů.

„Jsem jejich přístupem nadšený. V začátku sezony jsme se rozjížděli, ale nyní kluci fungují jako dobře namazaný stroj. Příští rok z tohoto týmu můžeme navíc hodně těžit, protože Daniel Mráz je kadetem první rok a bude v kategorii i v následující sezóně, tým kadetů chceme ještě vhodně doplnit. V juniorech pak k Pavlu Bittnerovi přijdou letos úspěšní kadeti Vall, Obdržálek, Havrlant a Kaňkovský, což je velkým příslibem. Chtěli bychom tak i příští rok pokračovat v dobrých výsledcích, letošní sezóna byla skutečně snová a když se nám podaří i závěr, bude těžké ji zopakovat, proto budeme muset makat hned od začátku.“ (rh, mm)