Oznámil to Jiří Zemánek, předseda oddílu, na tiskové konferenci. Spřátelený tým Šternberku by chtěl zopakovat svoji účast v play-off, kam se v minulé sezoně překvapivě jako nováček probojoval a skončil sedmý.

Zato pátá příčka Olomouce, která v předchozích sezonách pravidelně sbírala medaile, byla brána jako mírný neúspěch. Podle Zemánka se ale jednalo o ročník, který byl pro univerzitní tým přechodovým.

„Minulá sezona byla nahlížena z různých pohledů. Na výboru SK UP Olomouc jsme v závěru sezony konstatovali, že byť to výsledkově nebylo nijak růžové, a po minulých letech byla pátá příčka ústupem z pozic, prošli jsme si určitou přechodovou fází,“ uvedl.

Před sobotním startem sezony je ale naladěn na optimističtější výsledek.

„Domníváme se, že letos opět vystoupíme ze stínu, a vše nasvědčuje tomu, že bychom se měli poprat o špičku extraligové tabulky,“ řekl Zemánek.

„V základní části to bude patrně podstatně jednodušší, protože největší gigant české soutěže Prostějov hraje středoevropskou ligu a do domácích bojů se zapojí až v play-off. A naším cílem je narazit na něj co nejpozději. To znamená, že bychom chtěli základní část vyhrát,“ odhalil plány.

S těmi nezaskočil šéftrenéra oddílu Jiřího Teplého. „Je to v silách našeho týmu,“ podotkl kouč. Stejný názor mají i obě kapitánky, což je další olomoucká novinka před startem nového ročníku. Veronika Gregorová by se v důležité úloze měla střídat s Petrou Chalcarzovou.

„Cíle jsou odvážné, ale ne nesplnitelné. Vzhledem k tomu, že jsme se už s některými kluby z extraligy měřily v přípravě, tak si myslím, že bychom na vrcholu tabulky mohly hrát. Snad to všechno půjde,“ řekla smečařka Chalcarzová.

Ke splnění cíle by měly dopomoci i nové hráčky, které do olomuckého týmu zamířily. Hned trojice jich dorazila ze Šternberka – Simona a Markéta Janečkovy a Nikol Sajdová. Nejvýraznější změnou je ale příchod druhé nahrávačky.

„Na jednom postu jsme tým význačně posílili. Tři roky jsme hráli s jednou a pánbůh stál při nás, že se zatím nikdy nezranila,“ komentoval Zemánek příchod Martiny Viestové, slovenské reprezentantky, která na Hanou zamířila ze Senice.

Další novou posilou je Ruska Julia Ferulík-Jesina, která by měla zvýšit konkurenci mezi středovými hráčkami. Ta zatím na soupisce nefiguruje, ale v nejbližších dnech by na ni měla být doplněna.

„Ještě není transfer úplně dotáhnutý, ale je to na dobré cestě. Jsou tam ještě nějaké požadavky od klubu, za který hrála v Rusku. Až to bude oficiálně schálené, tak ji dáme na soupisku,“ vysvětlil trenér Teplý.

Toho můžou těšit výsledky v přípravě i českém poháru, kde Olomouc proti extraligovým konkurentům nepoznala hořkost porážky.

„Družstvo je připraveno na nezvyklý začátek ligy dobře. Soutěž letos začíná později kvůli mistrovství světa, které proběhlo v Japonsku,“ připomněl Teplý pozdní datum startu volejbalové extraligy žen.

PODÍVEJTE SE, JAK JIM TO SLUŠÍ: Volejbalistky ukázaly nahatý kalendář. FOTO

Šternberk: Chceme obhájit stejné pozice

Velkou obměnou si prošel TJ Sokol Šternberk, který opustila řada zkušených hráček. Neoficiální farma Olomouce tak bude především dávat příležitost mladým perspektivním hráčkám, které by se v budoucnu mohly do hanácké metropole přesunout.

Fanoušci Šternberku se nepotkají například s univerzálkou Vendulou Měrkovou, blokařkou Renátou Langovou nebo nahrávačkou Eliškou Ticháčkovou.

I přesto by chtěl Sokol výsledkově navázat na minulou sezonu, která nováčkovi nejvyšší soutěže vyšla na výbornou. „Minulá sezona pro nás skončila nad očekávání dobře,“ uznal i přeseda oddílu Michal Oborný.

„Budeme se znovu snažit bojovat o play-off, abychom obhájili zhruba stejné pozice, na které jsme dosáhli v minulém ročníku,“ stanovil jasný cíl svému týmu. Podle trenéra Teplého, který v letní přípravě vedl oba týmy společně, to rozhodně není nereálné.

„Jsou tam mladé perspektivní hráčky, které by měly udělat všechno pro to, aby se dostaly na soupisku extraligého SK UP Olomouc. Oba kádry mají na to, aby své výkonnostní cíle splnily,“ řekl Teplý.

Spolupráce mezi oběma kluby se podle funkcionářů osvědčila.

„I když jsme deklarovali, že nejsme tak ekonomicky silní jako Prostějov, tak dvě družstva z malého prostoru mají smysl. Ve Šternberku je to v podstatě dominující sport a všemi podporovaný. Myslím, že se tam holkám hrálo opravdu dobře, hala je podstatně menší než olomoucká a pokaždé se slušně zaplní,“ řekl Zemánek.

Novickami v dresu Šternberka budou například Simona Hronová nebo Kateřina Holásková.

„Hronová je libero, které do Šternberka putovalo přes Přerov z Jihlavy. Holásková zase mladá hráčka z Liberce, která sem přišla studovat. I u ní vidíme velkou perspektivu,“ doplnil Zemánek.

Oba spolupracující týmy proti sobě svede paradoxně hned první extraligové kolo. Derby se bude hrát v sobotu od 17.00 v univerzitní hale v Olomouci.

Kádr SK UP Olomouc

Monika Dedíková

Veronika Gregorová

Alena Honková

Petra Chalcarzová

Markéta Janečková

Simona Janečková

Hana Maléřová

Veronika Mátlová

Iva Nachmilnerová

Nikol Sajdová

Martina Viestová

Julia Ferulík-Jesina

Rozpis utkání SK UP Olomouc

Sobota 20. 11., 17:00

SK UP Olomouc – Šternberk

Sobota 27. 11., 17:00

Slavia Praha – SK UP Olomouc

Sobota 4. 12., 17:00

SK UP Olomouc – KP Brno

Sobota 11. 12., 17:00

Frýdek-Místek – SK UP Olomouc

Sobota 18. 12., 17:00

SK UP Olomouc – Střešovice

Středa 22. 12., 17:00

SK UP Olomouc – Olymp Praha

Sobota 8. 1., 18:00

Přerov – SK UP Olomouc

Sobota 15. 1., 17:00

SK UP Olomouc – Ostrava

Středa 19. 1., 17:00

Slavia Praha – SK UP Olomouc (ČP)

Sobota 22. 1., 17:00

SK UP Olomouc – Liberec

Středa 26. 1., 17:00

SK UP Olomouc – Slavia Praha (ČP)

Sobota 29. 1., 17:00

Šternberk – SK UP Olomouc

Sobota 5. 2., 17:00

SK UP Olomouc – Slavia Praha

Sobota 12. 2., 18:00

KP Brno – SK UP Olomouc

Čtvrtek 17. 2., 17:00

SK UP Olomouc – Frýdek-Místek

Sobota 19. 2., 16:00

Střešovice – SK UP Olomouc

Sobota 26. 2., 17:00

Olymp Praha – SK UP Olomouc

Sobota 5. 3., 17:00

SK UP Olomouc – Přerov

Sobota 12. 3., 17:00

Ostrava – SK UP Olomouc

Čtvrtek 17. 3., 17:00

SK UP Olomouc – Liberec

Kádr TJ Sokol Šternberk

Eliška Baďurová

Martina Dřímalová

Denisa Halamíčková

Kateřina Holásková

Zuzana Hrabalová

Simona Hronová

Petra Klhůfková

Lenka Oborná

Lucie Piňosová

Alexandra Sochorcová

Nikola Šenková

Rozpis utkání TJ Sokol Šternberk

Sobota 20. 11., 17:00

SK UP Olomouc – Šternberk

Sobota 27. 11., 17:00

Šternberk – Olymp Praha

Sobota 4. 12., 18:00

Přerov – Šternberk

Sobota 11. 12., 17:00

Šternberk – Ostrava

Sobota 18. 12., 17:00

Liberec – Šternberk

Středa 22. 12., 18:00

Střešovice – Šternberk

Sobota 8. 1., 17:00

Šternberk – Slavia Praha

Sobota 15. 1., 18:00

KP Brno – Šternberk

Sobota 22. 1., 17:00

Šternberk – Frýdek-Místek

Sobota 29. 1., 17:00

Šternberk – SK UP Olomouc

Sobota 5. 2., 17:00

Olymp Praha – Šternberk

Sobota 12. 2., 17:00

Šternberk – Přerov

Čtvrtek 17. 2., 17:00

Ostrava – Šternberk

Sobota 19. 2., 17:00

Šternberk – Liberec

Sobota 26. 2., 17:00

Šternberk – Střešovice

Sobota 5. 3., 17:00

Slavia Praha – Šternberk

Sobota 12. 3., 17:00

Šternberk – KP Brno

Čtvrtek 17. 3., 17:00

Frýdek-Místek – Šternberk