V západoběloruském Baranoviči, městě se zhruba 170 tisíci obyvateli, čekal na olomoucký tým v úvodu turnaje hraného systémem každý s každým na tři vítězné sety domácí Atlant, tedy přední celek nejvyšší běloruské soutěže. I přes dlouhou a náročnou cestu vysokoškolačky nenechaly nikoho na pochybách o svých kvalitách a domácí celek zdolaly přesvědčivě 3:0.

Druhá turnajová překážka v podobě úřadujícího mistra Běloruska Minčanky Minsk byla možná ještě těžší, i tentokrát ale na palubovce vládly Olomoučanky a výsledkem bylo jejich vítězství 3:1. Opravdové vyvrcholení turnaje přišlo v jeho poslední den, kdy se v de facto finálovém boji střetly dosud neporažené týmy VK UP a Uraločky Jekatěrinburg – ruského velkoklubu a pravidelného účastníka závěrečných kol evropských pohárů.

Zprvu zaskočené favoritky sice prohrály úvodní sadu hladce 17:25, ale tu druhou ubojovaly v koncovce a nakonec již notně unaveného českého zástupce přehrály 3:1. Na Olomouc tak zůstalo druhé místo za svým ruským přemožitelem.

„Byl to opět velmi kvalitní a letos pro nás i úspěšný turnaj," načal své hodnocení kouč Hanaček Jiří Teplý. „Druhé místo v nabité konkurenci určitě bereme, ale ještě důležitější jsou pro nás získané zkušenosti. Holky se postupně sehrávaly a nejen z tohoto pohledu jim cesta do Běloruska rozhodně prospěla," konstatoval Teplý.

Do Baranovičily vyrazily volejbalistky Univerzity Palackého v této sestavě: Dedíková, K. Dudová, Dumančičová, Hronová, Košická, Kubová, Michalíková, Nováková, Sochorcová, Závodná. Na konci tohoto týdne čeká olomoucké volejbalistky další přípravný turnaj v Praze na Olympu a pak ještě před zahájením samotné soutěžní sezony pravděpodobně dva až tři přátelské zápasy.

„Navázali jsme určitou spolupráci s klubem Minčanka Minsk a rádi bychom jej přivítali i u nás. Přípravné utkání s takto silným protivníkem by bylo ideální příležitostí pro představení našeho již hotového kádru olomouckým fanouškům," zvažuje Jiří Teplý.

Autor: ADAM FRITSCHER