V hale Ecce Homo viděli fanoušci více než dvouhodinovou bitvu, v níž Šternberanky poprvé v této sezoně zvládly nástrahy pětisetové bitvy, zvítězily 3:2 a dvě kola před koncem dlouhodobé části soutěže mají na Přerov na osmé pozici náskok jednoho bodu.

Začátek klíčového duelu domácí hráčky nezvládly příliš dobře, brzy prohrávaly 1:5, a přestože se dokázaly několikrát dotáhnout na jediný bod, za stavu 12:20 se zdálo být rozhodnuto. Jenže Sokol nesložil zbraně, při servisech Kotlabové a střídající Vrabcové snížil na 19:21, přesto se Přerov za stavu 20:24 dostal ke čtyřem setbolům.

Ovšem byla to tentokrát nejzkušenější hráčka na palubovce Nováková, díky jejímž podáním domácí celek otočil na 25:24 a sám mohl rozhodnout ve svůj prospěch. Nakonec však Přerovanky po dvou setbolech soupeře proměnily svůj sedmý a po výsledku 30:28 nakročily k důležitým bodům.

Jenže hned v úvodu druhé sady se míče ujala domácí Karpushyna a ze servisu odcházela až za stavu 8:0. Hostující celek už ztrátu zcela nesmazal, a i když se přiblížil až na čtyři body a v závěru zlikvidoval čtyři šternberské setboly, porážce 21:25 a vyrovnání už nezabránil.

Také ve třetím dějství měl od začátku navrch Sokol, ačkoliv ne tak výrazně jako v předchozí části. Ze stavu 9:5 ještě Přerov srovnal na 11:11, po šňůrách podání Poláškové a Dudové to ale bylo 21:14 a Šternberku tentokrát stačil jediný setbol k výhře 25:17.

Aby si Přerovanky zachovaly reálnou šanci na osmou příčku, potřebovaly nutně bodovat, ale k tomu měly ve čtvrtém setu dlouho hodně daleko. Domácí volejbalistky vedly 10:6, 15:9 a ještě 17:14, hosté pak ale otočili na 17:18 a do koncovky šli s náskokem dvou míčů (21:23). Sokol dvěma body srovnal, ale pak přišly dva setboly protivníka za sebou a po tom druhém stav 24:26 a vyrovnání na 2:2.

Pětkrát v sezoně doposud Šternberanky bojovaly se soupeřkami v tiebreaku a pokaždé zatím odešly ze hřiště poraženy. Tentokrát ale hned od začátku šly za svým cílem (5:1, 7:3) a i přes dílčí zaváhání (7:6, 8:7) se znovu dokázaly od soupeřek odpoutat (11:7) a po třetím proměněném mečbolu a výsledku 15:12 se mohly začít radovat z první vítězné zkrácené hry i jednoho veledůležitého bodu navíc.

„Odjíždíme zklamaní, můžeme pouze pogratulovat domácím a také pochválit rozhodčí za velmi kvalitní výkon,“ konstatoval přerovský kouč Radim Vlček.

„Bohužel náš volejbal, který umíme, jsme hráli jen do stavu 21:15 v prvním setu. Pak jsme nezvládli dvě tři situace, tým znervózněl a sadu urval jenom silou vůle. Domácí ale koncovka nakopla, zjistili, že s námi můžou hrát, zatímco my se potýkali s přihrávkou. Čtvrtý set jsme opět spíš ubojovali, stále tam však byla spousta chyb. V tiebreaku jsme nejprve špatně začali a pak přišly tři balony, které jsme soupeři doslova darovali. Přitom stačilo si jen dobře přihrát. Bylo poznat, že na této úrovni nerozhoduje vždy volejbalové umění, ale především hlava. Budeme o play-off bojovat dál, ale už teď vím, že pokud bychom neuspěli, tak nás nejvíc z celé sezony bude mrzet domácí porážka 0:3 se Šternberkem. Body z tohoto zápasu nám můžou hodně chybět,“ povzdechl si Vlček.

„Pokud jsme potřebovali v sezoně vyhrát alespoň jeden tiebreak, tak to byl ten dnešní. Jsme teď o krok před Přerovem, ale bude to ještě hodně těžké a bojovat se bude až do posledního kola. Chci pochválit holky především za to, že nepoložily závěr prvního setu, a přestože jej nakonec v těsné koncovce ztratily, nastartovalo nás to až k obratu na 2:1. Ve čtvrté sadě Přerov trochu pozměnil sestavu, což nám dělalo problémy. V tiebreaku už jsme měli více štěstí my,“ řekl trenér vítězek Martin Hroch.

Už tuto sobotu (17.00) čeká hráčky Sokola další domácí utkání, tentokrát proti poslednímu celku tabulky Fénixu Brno. Pokud v něm uspějí za tři body a Přerov zároveň nebude bodovat v domácím zápase proti Olympu (sobota, 14.30), zahraje si Šternberk čtvrtfinále play-off s Prostějovem.

TJ Sokol Šternberk - Volejbal Přerov 3:2 (-28, 21, 17, -24, 12)

Rozhodčí: Kavala, Burgertová
Čas: 123 minut
Diváků: 150
Šternberk: Polášková, Dudová, Kotlabová, Karpushynová, Hudylivová, Nováková, libera Oborná, Janečková. Střídaly: Vrabcová, Ambrožová.
Přerov: Gauthierová, Zatloukalová, Schoeneová, Jehlářová, Svobodová, Vander Meerová, libera Šádková, Kohoutová. Střídaly: Gogová, Kohoutová, Hrabalová, Skálová.