Békéscsaba do utkání vstoupila ve velkém stylu, když vedla ve druhém technickém time-outu o sedm bodů (16:9). Ve vysokém tempu pokračovalo i po něm a první sadu nakonec získala poměrem 25:17.

„Ono to trošku odpovídalo tomu, co jsme tady předvedli vloni, kdy na nás domácí nastoupily s výborným servisem a my jsme s tím měli problémy,“ hodnotil nepovedený úvod asistent trenéra Pavel Háp.

„Nám se na začátku nedařilo hlavně na přihrávce, a s tou to všechno souviselo, tam jsme pak prohrávali větším rozdílem,“ doplnil.

Maďarský celek čerpal energii z výhody domácího prostředí, když na tribunách bouřilo při vítězných útocích přes dva tisíce fanoušků.

„Pojali to jako zásadní soutěž, ve které chtěli uspět za každou cenu, takže tomu všechno odpovídalo. Samozřejmě k tomu výrazně přispělo prostředí, protože tam byl obrovský kotel a velký rachot,“ okomentoval skvělou atmosféru Háp, ve které šly Maďarky do vedení 2:0 na sety.

„V koncovce druhého setu jsme se začali chytat, srovnalo se to na přihrávce a v útoku. Od koncovky setu to byl naprosto vyrovnaný zápas,“ popisoval momenty, kdy se začala Olomouc pozvolna rozjíždět. Následující dva sety byly jasně v její režii a oba vyhrála shodně 25:18. Finále tak dostalo pořádnou zápletku a musel ho rozhodnout až pátý set.
Rozhodující zkrácený set začaly lépe domácí hráčky a Hanačky musely stále dotahovat až tříbodovou ztrátu (5:8).

Jakub Galvas
Postup při prvním play-off? Je to úžasné, radoval se Jakub Galvas

Tři auty v koncovce byly moc

Nicméně za stavu 9:10 byly blízko vyrovnání, ale přišla zbytečná chyba Chorvatky Ćutuk.

„Byl to jeden z důležitých momentů, hrála tutový míč, který se nám vracel a byla u toho v síti,“ okomentoval možná rozhodující moment sady a celého zápasu Háp. „Potom jsme tam toho moc vyházeli, tři auty v koncovce byly moc. Už jsme se prostě nechytli,“ doplnil.

Nicméně i přes finálový nezdar panovala spokojenost.

„Odehrály jsme tu dva velmi kvalitní zápasy. Přičemž bylo pozitivní, jak jsme se dokázali vrátit do zápasu, když nás na začátku válcovali a my se postupně dostali zpět do hry. Ve třetím a čtvrtém setu jsme je jasně přehrávali. Takovéto těžké zápasy jednoznačně potřebuje,“ vypíchl pozitiva finálového turnaje asistent olomoucké střídačky Háp.

Středoevropská liga byla bezesporu kvalitní, neboť všechny týmy nastupují i v evropských pohárech.

„Je to určitě úspěch. V Maďarsku to byla akce, kdy o tom mluvilo celé město. V místním obchodním centru byla obrovská prezentace, že se turnaj bude konat. Výborná organizace, bylo o nás skvěle postaráno a závěrečný ceremoniál zvládli ve velkém stylu. Připadali jsme si jako na Final Four Champions League,“ pochválil pořadatele.

„Na našich svazových stránkách nebyla jediná zmínka, že budeme hrát finále MEVZY. Je to ostuda, že se o tom v Česku vůbec nepíše,“ byl na závěr mírně zklamaný Pavel Háp.

Hanačky již v pondělí čeká domácí extraliga, kdy na domácí palubovce na závěr nadstavbové části vyzvou od 20:15 nebezpečnou Duklu Liberec.

Vstup na utkání vyhlásilo vedení zdarma jako poděkování fanouškům za dosavadní podporu.

Fotbalové utkání HET ligy mezi celky SK Slavia Praha a SK Sigma Olomouc 11. března v Praze. S gestem radující se z branky Stanislav Tecl.
Výborný Reichl na vše nestačil. Oslabená Sigma padla v EdenuFinal Four Středoevropské ligy MEVZA - finále
VK UP Olomouc - Linamar Békescsabai Rse 2:3 (17:25, 22:25, 25:18, 25:18, 10:15)
 
semifinále
VK UP Olomouc - Nova KBM Branik Maribor 3:1 (25:18, 20:25, 25:19, 25:23)

Autor: TOMÁŠ PŘÍHODA

Fotbalisté 1. SK Prostějov. Ilustrační foto
Sedm gólů. Prostějov v generálce přestřílel Nové Sady