O osudu prvního setu olomouckého duelu se rozhodlo hned v jeho úvodu. Domácí hráčky nejprve protivníka načaly (4:1) a následně jej při servisu Trnkové dorazily (11:3). Náskok Olomouce dál narůstal (14:4, 19:7) a nakonec se zastavil na stavu 25:10.

Teprve na začátku druhé sady vyslaly Severočešky první varování (0:3), jenže univerzita vzápětí kontrovala sedmi body při podání své kapitánky Dudové. Vysokoškolačky si nadále udržovaly nejméně tříbodový náskok, až přišla na servis znovu Dudová a rázem to bylo 19:13. Dukla už se na odpor nezmohla a Hanačky díky výhře 25:18 zvýšily na 2:0.

Nejvyrovnanější byl úvod třetí části zápasu. Za stavu 6:8 si olomoucký trenér Jiří Teplý dokonce musel vzít svůj první oddechový čas v utkání. Jeho svěřenky vzápětí skóre vyrovnaly a poté se čtyřmi body v řadě - jak jinak než při podání své kapitánky - ujaly vedení (10:10, 14:10). Liberecký kouč Libor Gálík divoce točil sestavou, ale tu ideální už nenašel. Olomoucký náskok opět narůstal (18:12) a zastavil se až na výsledku 25:16. Lídr tabulky deklasoval druhou Duklu po hodinovém kvapíku 3:0.

„Gratuluji Olomouci k snadnému vítězství. My jsme tady předvedli katastrofální výkon, více z naší strany nemá smysl zápas hodnotit,“ zlobil se Libor Gálík.

„Bylo to až překvapivě snadné vítězství. Po lehce vyhraném prvním setu se soupeř ocitl v defenzivě, my jsme toho využili, byli jsme stále nad ním a zaslouženě zvítězili,“ konstatoval Jiří Teplý.

Posledním nadstavbovým zápasem bude pro Olomoučanky předehrávka 6. kola, v níž přivítají ve čtvrtek 7. března v netradičním čase od 16.30 mistrovský Prostějov.

VK UP Olomouc - VK Dukla Liberec 3:0 (10, 18, 16)

Rozhodčí: Kvarda, Buchar. Čas: 60 minut. Diváci: 400.
Olomouc: Dudová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová.
Liberec: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Veselá, Holubcová, Vrábelová, Bartošová, Kolářová.

ŠTERNBERKU HROZÍ BARÁŽ

Sokol Šternberk nezvládl třetí utkání série o deváté místo ve Frýdku-Místku a po porážce 1:3 musí příští sobotu doma zvítězit za tři body, jinak jej čeká baráž.

Nervózní utkání, jež by v případě tříbodového vítězství Šternberka poslalo definitivně domácí Frýdek-Místek do baráže, začali lépe hosté, kteří v prvním setu vedli 3:0 a 7:3. Jenže soupeř brzy skóre vyrovnal a sám si vypracoval dokonce pětibodový náskok (15:10).

V tu chvíli však Hanačky kontrovaly desetibodovou šnůrou, při níž na síti řádila především jejich ukrajinská posila Schvanská. Za stavu 21:24 ještě Frýdek odvrátil dva setboly, ten poslední ale hostující volejbalistky proměnily a po výsledku 23:25 se ujaly vedení 1:0.

Nadějný vstup do zápasu ovšem Šternberku tentokrát úspěch nepřinesl. Druhé dějství se lámalo od vyrovnaného stavu 10:10. Domácí družstvo pak odskočilo na 16:11 a v pohodě dovedlo sadu k vítězství 25:19.

Také ve třetí části duelu měly po většinu času mírně navrch volejbalistky Frýdku-Místku, jež ale definitivně o svém úspěchu rozhodly až od posledního vyrovnaného stavu 15:15. Na jejich únik na 19:16 už nedokázaly Hanačky zareagovat a znovu uhrály jen 19 míčů.
Hostům ještě jednou svitla naděje ve čtvrté sadě, v níž dokázali otočit z 4:2 na 4:7 a prakticky po celý set si udržovaly náskok tří až pěti míčů. Jenže od stavu 18:23 přišel jejich totální kolaps. Frýdek-Místek při servisu nahrávačky Uhrové ovládl sedm výměn v řadě, zvítězil 25:23 a 3:1 a odskočil soupeři zápas před koncem série na rozdíl dvou bodů.

„Myslel jsem, že jsme na Frýdek po taktické stránce dobře připraveni a opak byl pravdou. Strašně moc kazíme servis a děláme spousty nevynucených chyb, čímž pomáháme protivníkovi nahoru. V koncovce čtvrtého setu, v němž jsme zpočátku konečně plnili stanovené pokyny, jsme úplně odešli, to jsem snad ještě nezažil,“ kroutil hlavou šéf šternberské lavičky Jan Drešl.

„Skvělá atmosféra a konečně vydřené vítězství v dramatickém závěru. Zápas jako na houpačce. V některých postaveních se zasekneme a potom to dotahujeme,“ okomentoval duel jeho vítězný protějšek Jaroslav Vlk.

Poslední ze čtyř utkání série o devátou až desátou extraligovou příčku proti Frýdku-Místku odehrají Šternberanky v sobotu 9. března ve své hale Ecce Homo a k postupu na devátou příčku je dovede pouze tříbodové vítězství. Jakýkoliv jiný výsledek pošle hanácký tým do baráže o udržení proti vítězi první ligy.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 3:1 (-23, 19, 19, 23)

Rozhodčí: Kavala, Trumpeš. Čas: 102 minut. Diváci: 150.
Frýdek-Místek: Šnellyová, Hadáčková, Uhrová, Pavelková, Mitregaová, Borovcová, libero Teperová. Střídaly: Šprochová, Grygárová, Štundová.
Šternberk: Schandlová, Hudylivová, Mirchevová, Schvanská, Kneiflová, Kotlabová, libera Kaňková, Kulová. Střídala: Oborná.