Vysokoškolačky si odvezly výhru 3:0. Podobně skvěle si vedl Sokol Šternberk v bitvě o záchranu.

Olomoučanky začaly v Liberci lépe a neustále vedly o tři až čtyři body. Domácí tým ale v druhé polovině setu hru vyrovnal, odvrátil i několik setbolů, jenže kvůli naprosto zbytečné chybě v koncovce prohrál 23:25.

Univerzita tlačila i ve druhé sadě, za stavu 12:16 ale přestala hrát, domácí tým se zvedl a na hřišti dominoval, bohužel pro Duklu pouze do stavu 23:19. Pak opět na straně Liberce přišla řada nevynucených a naprosto zbytečných chyb, která znamenala další zvrat a vítězství hostů 26:24. Tento moment byl rozhodující i pro konečný výsledek.

Třetí set už měl totiž jednoznačný průběh. Domácí tým v něm na hosty nestačil a ani neprokázal dostatek bojovnosti - 15:25.

„V prvním setu jsme měli stále trochu navrch, ale v koncovce jsme polevili a čekali, jak to dopadne. Naštěstí jsme se v závěru vzpamatovali a dotáhli sadu k těsnému vítězství. Druhý set vypadal, jako by ho ani jeden tým nechtěl vyhrát. My jsme vedli 16:12, pak prohrávali 21:24, ale povedla se nám střídání a zařazení Dedíkové s Košickou, které pomohly stav otočit v náš prospěch. Pak už odpor protivníka povolil. Po dvou neúspěších v řadě byla tato výhra důležitá pro naše sebevědomí. Teď nás čeká další těžké utkání v Prostějově, jedeme dál,“ řekl trenér univerzity Jiří Teplý.

„První dva sety se hrál velmi dobrý volejbal. V tom prvním i přes několik chyb, kdy nám soupeř odskočil, jsme se bojovností dostali do koncovky, ale jednoduchou chybou jsme set prohráli. Ve druhé sadě jsme se místo zvýšené bojovnosti chvíli pouze dívali, ale od poloviny setu jsme se především díky servisu dostali do výhody v koncovce, bohužel od stavu 23:21 jsme nic neuhráli. Ve třetím setu se měly projevit především naše klíčové hráčky, opak byl ale pravdou,“ zlobil se šef liberecké lavičky Libor Gálík.

Další nadstavbový zápas čeká olomoucké volejbalistky v sobotu 23. února od 17 hodin na palubovce šampionek z Prostějova.

VK Dukla Liberec - VK UP Olomouc 0:3 (-23, -24, -15)

Rozhodčí: Dmejchal, Kostka. Čas: 77 minut. Diváků: 330.
Liberec: Kopecká, Šotkovská, Kohoutová, Pištěláková, Mikšíková, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Šustrová, Bartošová, Vrábelová, Veselá.
Olomouc: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová. Střídaly: Dedíková, Košická.

ŠTERNBERK NECHCE DO BARÁŽE

Před čtyřmi sokolskými derby v řadě, které mají rozhodnout o pádu jednoho týmů do obávané baráže, měl náskok jednoho bodu celek Frýdku-Místku. Ten se však začal rozplývat hned od úvodu první partie, kterou volejbalistky z města na pomezí Moravy a Slezska rozehrály ve své hale. Šternberk měl od začátku mírně navrch, vedl až o pět bodů (5:10), a přestože o tuto výhodu v polovině sady přišel, nakonec se ve vyrovnané koncovce radoval právě on - 23:25.

Ve druhém dějství to byly naopak hráčky Frýdku, jež měly nástup (9:4) a dlouho si udržovaly několikabodový distanc. V závěru však bylo opět srovnáno a znovu to byl hostující tým, který zvítězil opět 25:23.

Ta pravá bitva o veledůležité body přišla v koncovce třetí části. Domácí vedli 19:14, Šternberk vyrovnal (20:20), následně opět ztrácel (22:20) ale čtyřmi body v řadě si vypracoval dva mečboly a ten druhý proměnil - do třetice 23:25 a 0:3.

„Utkání bylo vyrovnané a jako na houpačce, v závěrech jednotlivých setů se štěstí přiklonilo k nám,“ hodnotil první díl záchranářské mise šternberský kouč Jan Drešl.

„Chválím tým za to, jak se zkonsolidoval a dotáhl zápas do vítězného konce. Udělali jsme první krok, čeká nás však ještě dlouhá cesta. Kaňkou na úspěchu je zranění kotníku nahrávačky Zemánkové, trápí nás také stav kolene Brazilky Dias Godoiové,“ zmínil nepříjemné ztráty Drešl.

„Viděli jsme vyrovnané tři sety. V druhém a třetím setu jsme byli neustále ve vedení. Když přišla koncovka, opět jsme se nedokázali prosadit v útoku,“ suše konstatoval domácí kormidelník Jaroslav Vlk.
Další záchranářský duel rozehrají Šternberanky v sobotu 23. února, kdy budou hostit Frýdek-Místek od pěti hodin odpoledne ve své hale Ecce Homo.

TJ Sokol Frýdek-Místek - TJ Sokol Šternberk 0:3 (-23, -23, -23)

Rozhodčí: Kavala, Slezák. Čas: 79 minut. Diváků: 150.
Frýdek-Místek: Mitregaová, Uhrová, Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Borovcová, libero Teperová. Střídaly: Radivojevičová, Vašinová.
Šternberk: Schvanská, Hudylivová, Zemánková, Schandlová, Kneiflová, Kotlabová, libero Kaňková. Střídala: Mirchevová.