„Mluvil jsem s předsedou svazu panem Léblem, který nám vytýkal dvě věci. Prvním důvodem je, že bychom porušili sponzorská práva extraligy. Druhý důvod je organizační. Olomoucký oddíl obešel svaz, což je silné tvrzení. O žádné obcházení svazu a porušování práv nejde,“ odmítá Jiří Zemánek, předseda SK UP Olomouc.

Vedení extraligového vicemistra se cítí poškozeno. „Účast ve Středoevropské lize by šla na náklady SK UP. Je to určitá perzekuce našeho oddílu. To je naše domněnka. Možná někdo jiný by povolení dostal,“ kalkuluje Zemánek.

Vedení svazu se k celé záležitosti odmítlo blíže vyjádřit. „Správní rada neodsouhlasila žádost Olomouce, nebudu se k tomu blíže vyjadřovat. S důvody jsem seznámil předsedu olomouckého klubu,“ řekl Antonín Lébl, předseda Českého volejbalového sva­zu.

SK UP Olomouc po úspěšné sezoně, v níž dosáhl na extraligové stříbro, bude mimo domácí nejvyšší soutěže startovat ve Vyzývacím poháru. Účast ve Středoevropské lize přitom vzešla ze strany pořadatelů.

„Asi před pěti týdny jsme dostali první impulz z Vídně, kde je centrála Středoevropské ligy. Za čtrnáct dní jsme dostali pozvánku na organizační setkání do Vídně. Mezitím byl poplach na svazu, že to bylo bez nich. Předsedovi jsme přitom poslali vyjádření,“ říká Jan Přecechtěl, organizační pracovník SK UP Olomouc.

Ve Středoevropské lize několik let nikdo z českých týmů nestartoval. „Ve Vídni jsme byli přijati velmi vstřícně, že mají eminentní zájem, abychom tuto soutěž hráli. 19. června jsme poslali doporučený dopis správní radě volejbalového svazu se žádostí o účasti v soutěži. Dosud jsme žádné oficiální stanovisko nedostali,“ diví se Přecechtěl.

Ve Středoevropské lize startují přední týmy ze Slovinska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Chorvatska. Právo účasti mají nejlepší dva celky národních soutěží. „Díky účasti v předchozí středoevropské interlize u nás v devadesátých letech vyrostly reprezentantky,“ upozorňuje na zkušenosti z předchozí soutěží trenér Jiří Teplý.

Olomoucký tým má v kádru především mladé volejbalistky. „Snažíme se jim dávat mezinárodní zkušenosti. Chtěli jsme do Olomouce dostat zajímavé soupeře a popularizovat volejbal. Tato soutěž by nám dala zkušenosti, které jinde nezískáme. Svaz by měl slyšet alespoň naše důvody. Rozhodnutí svazu považuji za nepochopitelné a uvedené důvody nemají žádnou váhu,“ posteskl si trenér Jiří Teplý.