Olomoucký tým proti koncentrovanému a skvěle bránícímu lídrovi aktuální tabulky tahal od počátku za kratší konec.

Ztrátu 16:20 a 21:23 dokázala univerzita v závěru úvodního setu ještě smazat a dokonce měla za stavu 24:23 i první setbol střetnutí, jenže domácí hráčky šňůrou tří míčů v řadě rozhodly sadu ve svůj prospěch.

Podobný průběh mělo i druhé dějství. Nejprve šly do mírného vedení vysokoškolačky, potom převzal iniciativu Frýdek-Místek, žádný z týmů ale nevedl o víc než tři body.

V koncovce prokázal opět lepší nervy domácí celek a po výhře 25:23 vedl už 2:0.

Olomoučankám navíc utekl i začátek třetí části duelu, prohrávaly 2:6, dokázaly sice snížit na rozdíl dvou bodů, ale v pohodě hrajícímu soupeři se podařil definitivní trhák ze stavu 10:8 na 15:8.

V závěru univerzita prohrávala dokonce 9:20 a jen domácí útlum umožnil Olomouci alespoň korekci na přijatelné skóre.

„Z naší strany to byl nepochopitelný výpadek, soupeř nás předčil v bojovnosti i prakticky ve všech herních činnostech,“ zlobil se olomoucký kouč Jiří Teplý.

„Hráčky dělaly obrovské množství nevynucených chyb a nedodržovaly taktické pokyny, což nás stálo první dva sety. Potom už byl domácí celek na koni, na naší straně bohužel nikdo nedokázal zvednout hlavu a zavelet k obratu,“ konstatoval Teplý, podle nějž byl největší rozdíl mezi oběma týmy v obraně na síti i v poli a také na servisu.

V sobotu čeká volejbalistky Univerzity Palackého další těžká prověrka v podobě utkání na palubovce suveréna české nejvyšší soutěže Prostějova.

TJ Sokol Frýdek-Místek – SK UP Olomouc 3:0 (24, 23, 17)

Rozhodčí: Došlík, Kovář. Čas: 78 minut. Diváků: 200.
Olomouc: Dedíková, Langová, Gregorová, Chalcarzová, Nachmilnerová, Měrková
Libero: Maléřová. Střídaly: Mátlová, Minářová, Sochorcová, Hrabalová

Úvodní body utkání Ostravy se Šternberkem sice patřily hostům, to však bylo ze strany nováčka extraligy na dlouhou dobu vše. První i druhý set byl jasnou záležitostí domácích volejbalistek a vypadalo to, že zápas směřuje k rychlému konci.

Ve třetím setu ovšem hráčky Sokola začaly důsledně těžit z chyb domácího celku, Ostrava se po celé jeho trvání nedokázala vymanit z tlaku protivníka a koncovka patřila zaslouženě hostům.

Také čtvrtý set poznamenaný řadou nepřesností a chyb na obou stranách získaly Šternberanky. Do tiebreaku ale vstoupili hosté špatně, ihned prohrávali o tři body a ztrátu již nedokázali zlikvidovat. Závěr zkrácené hry už byl ostravskou exhibicí.

„Po dvou jasně prohraných setech, kdy se nám nedařilo podání a útok, jsme prostřídali nahravačky a také smečařky a podařilo se nám dostat zpět do hry,“ uvedl trenér Šternberka Miroslav Jehlář.

„Holky zvedly hlavy, dařilo se mladé nahravačce Petře Khůfkové a naopak chyby začaly dělat Ostravanky. Bohužel v tiebreaku se tým možná zalekl šance na případný úspěch a sinusoida šla zase dolů. Výsledek zkrácené hry sice vypadá na první pohled hrozivě, ale mnohdy rozhodovaly maličkosti, třeba jen centimetry,“ podotkl Jehlář.

Také Šternberk čeká v sobotním extraligovém programu důležitý zápas: do haly Ecce Homo přijede Přerov, jenž zatím v tomto ročníku nejvyšší soutěže nedokázal zvítězit a je v tabulce poslední.

TJ Mittal Ostrava – TJ Sokol Šternberk 3:2 (19, 12, -21, -21, 6)

Rozhodčí: Blažek, Gall. Čas: 105 minut. Diváků: 210.
Šternberk: Oborná, Sajdová, Ticháčková, M. Janečková, Piňosová, S. Janečková. Libero: Šenková. Střídaly: Halamíčková, Klhůfková, Maslaňáková, Bujnošková