Realizační tým SK UP Olomouc rozšířil kouč, který se dosud věnoval pouze mužům

„Pořád ale ještě nevím, co si u ženských můžu dovolit,“ přiznal Háp. I když při samotných zápasech je hodně vidět a slyšet, až se zdá, že družstvo diriguje více než hlavní kouč Jiří Teplý.

Jak jste se vlastně na lavičku extraligových volejbalistek dostal?
Sedm let trénuju muže a v létě mě oslovil Jirka Teplý, jestli bych nechtěl k ženskému týmu. Všechno jsem zvážil a nabídku jsem přijal. Je to další krok výš, protože muži hrají první ligu a ženy extraligu.

Jak moc velká je to změna přejít od mužského týmu k ženskému?
Je to dost velká změna. Z mého pohledu je ženský volejbal trochu jiný sport. Je to pomalejší, na všechno je více času. Jako asistent trenéra to mám volnější. Zaměřuji se na specifické úkoly, jako kondice a technika. Víc se na tyto věci mohu soustředit než dřív, než když jsem byl na všechno sám.

Mezi muži a ženami ve volejbale panuje určitá řevnivost. Říká se trochu pohrdavě, že chlapi hrají volejbal a ženský odbíjenou. Jako trenér mužského týmu jste neměl podobná vyjádření?
Neříkal jsem to až tak drasticky, ale rozdíl mezi mužským a ženským volejbalem je. I ženské to uznávají, i když v extralize to není tak znatelné. Razance a agresivita je ale jiná.

Rozdíl je také určitě v tom, jak při zápase hecovat ženské a chlapy…
To byla jedna z věcí, kterou jsem se musel ze začátku učit. U chlapů jsem si mohl dovolit víc. Chlapi se pohádají a za pět minut o tom neví. U ženských jsem z toho měl obavy.

Musel jste se nějak víc hlídat?
Nemyslím si, že bych s tím měl nějaký problém. Na vysoké škole vyučuju volejbal a ke studentům musím přistupovat jinak. U žen ale pořád nevím, co si můžu dovolit.

Už jste naznačil vaše pravomoce na lavičce. Při zápase se mi zdá, že na hráčky daleko více mluvíte než hlavní trenér Teplý?
(smích) Jsem trochu ovlivněn tím, že dosud jsem byl prvním trenérem a říkal jsem, co jsem chtěl. Hlavní slovo má vždy první trenér. My ale u týmu nerozlišujeme mezi prvním a druhým trenérem. Když mám nějaký poznatek, který Jirka Teplý neřekl, tak ho řeknu já.

Vaším přesunem na lavičku extraligových volejbalistek už skončilo působení u prvoligového týmu SK UP Uničov mužů?
To vůbec ne. Funguju jako vedoucí družstva i trenér. Jednou týdně s týmem trénuju. Když mám čas, tak jsem i na utkání. Časově je ale neřešitelné zvládat oba mančafty také proto, že muži hrají zápasy v Uničově.